Albania – informacje praktyczne. Co warto wiedzieć?

Albania jest niewielkim krajem, ale jest również przepełniona po brzegi atrakcjami. Zanim jednak wyruszysz na Bałkany, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy. W tym artykule opowiem Ci wszystko, co musisz wiedzieć o Albanii – informacje praktyczne, takie jak niezbędne dokumenty, waluta, język czy czas lokalny zdecydowanie przydadzą Ci się przed podróżą!

Gdzie leży Albania?

Albania leży w południowo-wschodniej Europie, w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Czarnogórą, Kosowem, Republiką Północnej Macedonii i Grecją oraz dzieli granicę morską z Włochami. Leży nad Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim.

Czy Albania jest dużym krajem?

Zdecydowanie nie. Jest to niewielki kraj. Terytorium Albanii ma powierzchnię całkowitą 28 748 km², a liczba ludności w 2022 roku wynosiła 2,81 mln osób, czyli mniej niż np. stolica Niemiec – Berlin, w którym mieszka 3,5 mln mieszkańców.

Czy Albania należy do UE?

W 2010 roku zniesiono wizy dla Albańczyków podróżujących po Europie, sygnalizując stabilność i bezpieczeństwo kraju oraz jego kierunek ku członkostwu w UE. W 2014 roku Albania uzyskała status kraju kandydującego, ale nadal nie dołączyła do wspólnoty. W 2020 roku zostały otwarte negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii, które Albania wciąż prowadzi.

Albania jest natomiast członkiem NATO od 2009 roku. Wstąpienie Albanii do NATO było ważnym krokiem w stronę zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności regionu bałkańskiego oraz w stronę integracji Albanii z zachodnimi strukturami obronnymi.

Wymagane dokumenty w Albanii

Choć Albania nie jest w UE, to Polacy mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego. Obywatele Polski nie potrzebują wizy czy paszportu.

Warto pamiętać, że jeśli planujemy odwiedzić KOSOWO zwykły dowód osobisty nie wystarczy. Do Kosowa musisz mieć paszport ważny przy wjeździe min. 3 miesiące przed planowaną datą opuszczenia terytorium Albanii. Możesz też wjechać na dowód biometryczny. 

WAŻNE: Rodzic, który podróżuje z dzieckiem sam bez drugiego rodzica, musi posiadać zgodę notarialną drugiego rodzica w języku angielskim oraz kopię jego dowodu osobistego. Jest to naprawdę sprawdzane (wyrywkowo lub przez bardziej skrupulatnych urzędników) więc lepiej nie ryzykować, że nie zostaniemy wpuszczeni i oszczędzić sobie stresu podczas wakacji.

jakie dokumenty do albanii informacje praktyczne

Albania- pogoda. Kiedy najlepiej jechać do Albanii?

Najlepszymi miesiącami na wakacje w Albanii jest wysoki sezon między czerwcem a wrześniem. Wtedy średnie temperatury powietrza oscylują wokół 30 stopni. Pogoda pozwala na błogie lenistwo na plaży, kąpiele wodne i słoneczne oraz cieszenie się bezchmurnym niebem. W lipcu i sierpniu temperatury w słońcu osiągają nawet 40 stopni, ale musisz wiedzieć, że w sierpinu do kraju na wakacje wraca albańska diaspora, trzeba więc przygotować się na tłumy.

Mój ulubiony miesiąc na wypoczynek w Albanii to wrzesień, kiedy temperatura oscyluje w okolicy 28-32 stopni. Woda w morzu jest już bardzo nagrzana po lecie, można też spodziewać się zdecydowanie mniej turystów niż w lipcu i sierpniu.  We wrześniu wszystko jeszcze normalnie działa, łącznie z beach barami.

Ci, którzy lubią ciepło, ale nie przepadają za upałami, mogą postawić również na maj i październik. Październik jest najlepszym miesiącem na wycieczki w góry, upały nie przeszkadzają już w wędrówkach, a jeszcze nie zaczęły się ulewne deszcze i śnieg. W maju, a nawet czerwcu niektóre szlaki są niedostępne właśnie ze względu na śnieg.

Od grudnia do marca temperatury w Albanii są najniższe, najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Opady śniegu i ujemne temperatury występują głównie w górach. Średnia temperatura zimą wynosi 14 stopni Celsjusza.

pogoda w albanii w październiku
Przykład pogody w Albanii w październiku – plaża Dhermi

Jak się dostać do Albanii – samochodem czy samolotem?

Do Albanii możesz się dostać własnym samochodem lub polecieć samolotem. Która opcja jest lepsza? To zależy od Twoich upodobań. Nie musisz się martwić o kwestie legalne, gdyż polskie prawo jazdy jest respektowane w Albanii. Nie ma konieczności wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli jednak takie masz, to międzynarodowe prawo jazdy też (tak jak polskie) jest akceptowane.

Droga z Wrocławia do Tirany zajmuje około 20 godzin (1820 km), a z Warszawy około 22 godziny (1950 km). Koszt takiego przejazdu nie będzie niski, gdyż wyniesie około 1000 zł! Najlepsza trasa lądowa z Polski na południe Albanii wiedzie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. Jadąc na północ Albanii, można w Serbii skręcić na Kosowo. Alternatywnie dobrą drogą na północ Albanii jest ta prowadząca przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę. Od granicy z Czechami droga powinna zająć około 20 godzin płynnej jazdy bez przerwy,

A jak wygląda podróż samolotem – ile trwa lot do Albanii? Lot do Albanii trwa 2 godziny. Bezpośrednio dostaniesz się z Warszawy i Krakowa. Z innych miast są przeloty z przesiadką.

Albańskie drogi

Jeśli zamierzasz jechać do Albanii samochodem, to musisz zachować szczególną ostrożność na drogach. Przepisy ruchu drogowego są tutaj swobodnie interpretowane, a na jezdnie często wychodzą samotnie spacerujące zwierzęta lub stada owiec i kóz. O swoje bezpieczeństwo na plażach musimy zatroszczyć się sami, ponieważ w większości nie ma na nich ratowników.

Potencjalnym zagrożeniem mogą być wypadki w górach, na nie zawsze dobrze oznaczonych ścieżkach i bez rozwiniętego ratownictwa górskiego. Trzeba pamiętać, że w tym regionie występują trzęsienia ziemi, gdyż znajduje się na łączeniu płyt tektonicznych: adriatyckiej i egejskiej, wchodzących w skład płyty euroazjatyckiej. Do wstrząsów dochodzi nawet kilka razy dziennie, ale nie są one na co dzień wyczuwalne.

Musimy jednak dodać, że cały czas powstają tutaj nowe obwodnice i tunele. Drogi nie są już tak straszne jak kiedyś, choć może się zdarzyć, że Google Maps zaprowadzi Cię w drogę szutrową lub taką, która będzie wymagać SUV-a z napędem 4×4.

drogi w Albanii
Droga w Durres

Bezpieczeństwo w Albanii

Zastanawiasz, czy w Albanii jest bezpiecznie? Istnieje na ten temat wiele mitów, jednak Albania to kraj bardzo bezpieczny dla turystów. W samotną podróż mogą wybrać się także kobiety. Wskaźniki rabunków, kradzieży i gwałtów należą do jednych z najniższych w Europie. Nie występuje tu żaden radykalizm religijny.

Albania – w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich – nie ma problemu z kryzysem migracyjnym. W całej Albanii jest niewielu imigrantów, co także może podnosić poziom bezpieczeństwa w kraju.

Trzeba uważać jednak na dzikie zwierzęta, a przede wszystkim na węże. Występuje tutaj żmija nosoroga– najgroźniejszy gatunek w Europie. Żyje ona głównie w obszarach górskich.

Jeśli interesuje Cię temat bezpieczeństwa w Albanii oraz dlaczego przypięto jej łatkę kraju nie do końca bezpiecznego, przeczytaj nasz artykuł: Czy w Albanii jest bezpiecznie? Opinia Polki mieszkającej w Albanii. 

Szczepienia i ochrona zdrowia w Albanii

W Albanii nie są wymagane dodatkowe szczepienia ochronne. Polska ma podpisaną umowę z Albanią o bezpłatnym leczeniu, ale warto dodatkowo się ubezpieczyć. Pozwoli to pokryć koszty ewentualnych usług medycznych, które nie są refundowane lub są wykonywane w prywatnych klinikach. Ubezpieczenie pokryje też opłaty transportu medycznego lub innych niespodziewanych wydarzeń losowych. Do zrealizowania ubezpieczenia w placówce medycznej niezbędne jest okazanie paszportu.

Musisz wiedzieć, że publiczna służba zdrowia z powodu niedoinwestowania jest w Albanii na dość niskim poziomie. Niemniej, turyści są traktowani priorytetowo. Są obsługiwani sprawnie, bez kolejek, najczęściej nikt nawet nie pyta o dokumenty i nr PESEL.

Jaka jest religia w Albanii?

Albania, to kraj laicki z konstytucyjnie gwarantowaną wolnością wyznania. Statystyki z 2016 roku pokazują, że tylko 55% albańskiego społeczeństwa deklaruje się jako osoby religijne, pozostałe 45% jest niezwiązana z żadną religiom lub deklaruje się jako ateista. Wśród 55% religijnych Albańczyków dominującym wyznaniem jest Islam (około 60% ze wszystkich wierzących), następnie prawosławie (ok. 20%) i katolicyzm (15%).

W sierpniu 2012 roku badanie Pew Research ujawniło, że tylko 5–10% muzułmańskiej populacji uważa religię za istotny element swojego życia, co stawia Albanię na najniższym miejscu na świecie wśród krajów o znacznej społeczności muzułmańskiej. Inne badanie z 2010 roku, przeprowadzone przez Gallup Global Reports, wskazało, że tylko dla 25–39% Albańczyków religia odgrywa rolę, co umieszcza Albanię na trzynastym miejscu wśród najmniej religijnych krajów na świecie.

Jaka jest waluta w Albanii?

W Albanii obowiązuje lek albański (ALL). Nie kupisz go w Polsce. Musisz zabrać ze sobą euro i na miejscu wymienić je w kantorze na lokalną walutę.

W niektórych miejscach w Albanii można płacić również w euro. W każdej miejscowości wymienisz euro na lokalną walutę, zwykle w nieoficjalnych miejscach np. w mniejszych sklepach spożywczych.

Bankomaty i banki są dostępne w większych miastach i kurortach, ale pobierają wysokie prowizje. Płatność kartą poza hotelami, większymi sklepami i droższymi restauracjami nie jest zbyt popularna – zawsze wcześniej upewnij się, że jest taka możliwość.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o walucie w Albanii, sprawdź nasz artykuł: Jaka jest waluta w Albanii?

Ceny w Albanii w 2024 – ile zapłacisz za jedzenie, a ile za paliwo?

religia w Albanii
meczet w Durres, Albania

Ceny w Albanii są mocno zróżnicowane w zależności od tego, gdzie jesteśmy. Miejsca typowo turystyczne mają wyższe ceny, a te mniej popularne – niższe. Niemniej w porównaniu do innych krajów europejskich: jest tanio.

Ile zapłacisz za produkty spożywcze w Albanii?

 • chleb – około 100 ALL, czyli 4 zł
 • jajka – 170 ALL, czyli 7 zł
 • masło – 300 ALL, czyli 12 zł,
 • ryż – 200 ALL, czyli 8,50 zł,
 • dania z owoców morza – 600 ALL, czyli około 24 zł,
 • piwo – około 100 ALL, czyli 4 zł
 • wino – około 600 ALL, czyli 24 zł,

Papierosy w Albanii kosztują około 12 zł za paczkę a paliwo około 8 zł za 95, 8,50 zł za 99 i 8 zł za diesel.

Co zjeść w Albanii?

Kuchnia albańska zachwyca bogactwem smaków i aromatów. Widoczne na talerzu są zwłaszcza tradycje śródziemnomorskie oraz bałkańskie. Podróżnicy kulinarni mogą odkryć smaki podobne do tych serwowanych w Grecji, Chorwacji, Włoszech, a nawet w Turcji. W górach popularna jest jagnięcina i koźlina, nad morzem warto sięgnąć po mule, ryby i owoce morza. Jarosze mogą delektować się serami owczymi, świeżymi warzywami i jakościową oliwą z oliwek. Latem zachwyca też szeroki dostęp do soczystych i pełnych smaku owoców.

Jesteś smakoszem i chcesz wiedzieć przeczytać o jedzeniu w Albanii? Sprawdź nasz artykuł: Kuchnia albańska – co zjeść w Albanii?

kuchnia albańśka
Przykład tradycyjnych albańskich potraw

Jak porozumieć się w Albanii?

Oficjalnym językiem Albanii jest język albański. W dużych miastach i z młodszymi mieszkańcami można porozumieć się w języku angielskim. Zdarza się, zwłaszcza na południu Albanii komunikowanie się w języku włoskim lub greckim. Warto mieć na uwadze, że w niewielkich miejscowościach mieszkańcy mogą porozumiewać się wyłącznie w ojczystym języku, ale są bardzo komunikatywni i zrobią wszystko, żeby Cię zrozumieć.

Jak poruszać się po Albanii?

Publiczny transport autobusowy jest na – delikatnie ujmując – średnim poziomie. Przystanki nie są oznaczone, a rozkład jazdy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Często też stan techniczny pojazdów pozostawia całkiem sporo do życzenia.

Zdecydowanie bardziej polecam Ci wynająć samochód. Będzie to najwygodniejsza forma poruszania po terytorium Albanii. Ceny wynajmu w ostatnich latach wzrosty. Szczególnie w wysokim sezonie można tu zapłacić krocie za wynajem.

Jeśli jedziesz swoim autem, to musisz wiedzieć, że w Albanii niezbędna jest zielona karta, którą może wystawić polskie towarzystwo ubezpieczeniowe, większość firm wystawia je za darmo, trzeba tylko odpowiednio wcześniej zgłosić taką potrzebę.

Co więcej, podróżujący autem innego właściciela lub wypożyczonym muszą mieć ze sobą notarialne upoważnienie do kierowania pojazdem od właściciela auta w języku angielskim,

Jak się ubrać w Albanii?

W czeluściach internetu zauważyłam, że ludzi interesuje sposób ubrania na Bałkanach. Jeśli na czyimś podróżniczym celowniku jest Albania „jak się ubrać” to jedne z najczęstszych wyszukiwań! Mnie to trochę dziwi, ale rozumiem, że wynika to z mitów nt. religii w danym kraju.

W Albanii wiele osób praktykuje Islam, ale to nie oznacza, że turystki muszą chodzić w burkach. Nawet będąc w centrum miasta przy meczetach nikt nie skarci Cię spojrzeniem za brak okrycia. Albania jest bardzo tolerancyjna, więc możesz ubierać się, jak chcesz.

jak się ubrać w albanii
Jak widzisz, przechadzając się po Albanii wcale noszę burki. 🙂

Internet w Albanii – czy działa?

Albania informacje praktyczne – w tym kompendium wiedzy dla turysty zdecydowanie nie mogło zabraknąć wskazówek na temat dostępu do Internetu w Albanii.

Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Obszaru Gospodarczego, co oznacza, że regulacje dotyczące tańszego roamingu europejskiego nie znajdują tu zastosowania. Korzystając z polskiej karty telefonicznej na terenie Albanii, można spodziewać się kosztów transmisji danych na poziomie ponad 30 zł za 1 MB. Dla przypomnienia – jedno zdjęcie może mieć nawet kilka MB, a aplikacje odświeżające się stale w tle szybko nabiją nam wysoki rachunek nawet bez wyciągania telefonu.

Co najlepiej zrobić, by uniknąć horrendalnych rachunków za korzystanie z sieci?

 1. Wyłącz transfer danych w roamingu w telefonie jeszcze w Polsce przed uruchomieniem trybu samolotowego – to pomoże chronić Cię przed pobraniem środków tuż po wylądowaniu. (ustawienia-sieć komórkowa-opcje danych komórkowych- wyłącz roaming danych)
 2. Zdecyduj się na zakup albańskiej karty SIM, jeśli zależy Ci na stałym dostępie do Internetu. Pamiętaj, że podczas zakupu karty SIM musisz okazać ważny dowód osobisty lub paszport w celu rejestracji numeru. Kartę możesz kupić już na lotnisku. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych, a ostateczna kwota zależy od liczby gigabajtów, na którą się zdecydujesz.
 3. …lub odpocznij od stałego dostępu do sieci, czyli postaw na ogólnodostępne wifi. We wszystkich hotelach, kawiarniach czy restauracjach sieć wifi działa sprawnie i pozwoli Ci nadrobić czas spędzony offline.

Link do oferty Vodafone, polecamy, bo ma najlepszy zasięg

Co warto kupić w Albanii?

Pamiątki to temat rzeka – bez wątpienia w Albanii znajdzie się mnóstwo miejsc, w których można zrobić lokalne zakupy pamiątek. Dostępne są oczywiście magnesy, kubki i koszulki nawiązujące do symboliki kraju. Ciekawą pamiątką związaną z charakterem Albanii, okaże się między innymi:

 • popielniczka w kształcie bunkra – bunkry są symbolem Albanii i interesującą pamiątką, którą można przywieźć z podróży,
 • raki (rakija) – popularny w rejonie Bałkanów mocny trunek otrzymywany na skutek destylacji fermentowanych owoców. Domowy wyrób to czasem nawet 60% zawartość alkoholu! Najczęściej sprzedawana jest wersja domowa w plastikowej butelce po wodzie. Oprócz sklepowych półek rakiję można znaleźć na straganach i w warzywniakach, czasami sprzedają ją także handlarze przy drogach. W sklepach spożywczych wystarczy zapytać o domową rakiję i z pewnością też się znajdzie. Prawie każdy w Albanii robi swoją!
 • oliwa z oliwek – nie z Grecji, nie z Włoch czy z Hiszpanii, ale z Albanii – według wielu, to właśnie albańska oliwa smakuje najlepiej,
 • herbatka górska (çaj mali) – gojnik lub czerwone oregano najczęściej wchodzące w skład tej herbatki mają właściwości wzmacniające układ odpornościowy i okażą się miłym wspomnieniem ciepłych wakacji w Albanii w długie jesienne wieczory,
 • wyroby z wełny – ręcznie tkane kilimy lub wełniane dywany? Kilim to wyjątkowa ozdoba podłogi lub ściany wytwarzana siłą ludzkich rąk. Jeśli masz więcej miejsca w bagażu, możesz pokusić się o zakup takiej pamiątki. Często dostępne są również maszynowo wykonane repliki, które również kuszą swoimi orientalnymi kolorami, a ich ceny zaczynają się od 10 euro
 • srebro filigran – filigran to technika jubilerska, dzięki której tworzone są precyzyjne i delikatne wzory. Sztuka znana jest od wieków, dziś manufaktury filigranu można znaleźć między innymi w Albanii. Pieczołowicie stworzony wyrób ze srebra to także doskonała pamiątka z podróży.

Çaj mali, czy ziołowa herbatka górska- na zdjęciu gojnik

Co warto zobaczyć w Albanii?

Albania potrafi zachwycić zarówno swoimi przyrodniczymi, jak i kulturowymi walorami turystycznymi.

Z pewnością zachwyceni będą turyści zakochani w dziewiczej naturze. W Albanii nadal można odkrywać dzikie regiony bardziej oddalone od turystycznego szlaku. Ze względu na górzysty teren, odkrywanie nowych, dziewiczych obszarów jest niekończącym się doświadczeniem.

Poza najbardziej oczywistymi miejscami jak: Jezioro Koman i rzeka Shala, Jezioro Bovilla, Półwysep Karaburun, Góry Przeklęte: Theth, Valbona, czy plaże riwiery warto wymienić takie perełki i regiony jak:

 • Gramsh – dziewiczy (jeszcze) teren, któy zyskuje coraz większą popularność. Znajdziesz tutaj m.in. Kanion Holta, szczyt Tervolit wodospad Sotira, jezioro Dushkut z kwitnącymi liliami wodnymi oraz sztuczne jeziorko Banjes. W tej okolicy można zatrzymać się w agroturystyce Bio Gramsh.

Sprawdź naszą wycieczkę do Kanionu Holta w regionie Gramsh: https://kakitours.com/to_book/kanion-holta-trekking-tervolit-4×4/

 • Dibra region właściwie pomijany przez turystów, a znajduje się w nim najwyższy szczyt Albanii – Korab – i aż dwa parki narodowe: Lure i Zall-Gjocaj, wiele wodospadów, kanionów (można brać udział w raftingach na Czarnym Drinie). Najpopularniejszą atrakcją jest jezioro i most Shkopet znajdujące się niedaleko Burrell.
 • Park Narodowy Tomorri – miejsce o mistycznym charakterze, cenione od starożytności, jest również głęboko zakorzenione w albańskim folklorze. Obecnie stanowi święte miejsce dla bektaszytów. Na terenie parku można wyruszyć na trekking, nie tylko na najwyższy szczyt Partizani, ale też na inne punkty widokowe jak np.: Kalaja Tomorr. W PN znajduje się też Jezioro Dardhes, w którym można pływać.

Poza eksploracją niezwykłej i majestatycznej natury Albanii, możemy też zwiedzać tutaj atrakcje turystyczne o wartości historycznej i kulturalnej:

 • Butrint i Apollonia – dwa starożytne miasta (Butrint jest wpisany na listę UNESCO ). Położenie na cyplu nad laguną, w otoczeniu wody i zieleni, gwarantuje przyjemne doświadczenie podczas zwiedzania – nawet latem. Bogatą historię tego miejsca sięgająca VII w.p.n.e. i przechodzącą przez różne epoki możemy obserwować w dobrze zachowanym teatrze i przepięknej mozaice w baptysterium. Apollonia to urokliwe starożytne miasto założone przez Greków, imponuje swoim malowniczym położeniem na niewielkim wzgórzu i zachowanymi zabytkami, takimi jak Buleterion (miejsce spotkań rady miejskiej), odeon, nimfeum, stoa czy monastyr i kościół z XIII wieku.

Apollonia, stanowisko archeologiczne

 • Berat i Gjirokastra – dwa historyczne miasta w Albanii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Berat, zwany także “Miastem Tysiąca Okien”, zachwyca malowniczymi, białymi domami na zboczach wzgórz, tworząc unikalny krajobraz. Gjirokastra, znana także jako “Miasto Kamienia”, słynie ze swojej dobrze zachowanej starówki z charakterystycznymi kamienicami i twierdzą. Oba miasta oferują fascynujące podróże w czasie, prezentując bogatą historię, kulturę i orientalną architekturę Albanii.

Więcej o zwiedzaniu Beratu przeczytaj w naszym artykule: https://kakitours.com/zwiedzanie-berat-niezbedne-informacje/

 • Tirana – stolica Albanii. Przyciąga zwiedzających swoim unikalnym połączeniem intrygującej historii, kultury i nowoczesności. Miasto oferuje nietypowe atrakcje, takie jak muzea Bunk’Art 1 i 2 zorganizowane w schronach przeciwatomowych przedstawiające historię komunizmu w Albanii. Zainteresowanie turystów wzbudzają kolorowe budynki, pulsujące życie nocne, lokalne targi i przyjazna atmosfera. Warto odwiedzić Plac Skanderbega, czyli centralny plac miasta, otoczony zabytkowymi budynkami, który stanowi serce kulturalne i społeczne Tirany. Są tam cenne zabytki i miejsca, takie jak Muzeum Etnograficzne czy Skanderbega.

Więcej o zwiedzaniu stolicy przeczytasz w naszym artykule: https://kakitours.com/tirana-co-robic-w-albanskiej-stolicy-w-ktorej-nic-nie-ma/

atrakcje Albania Plac Skanderbega
Plac Skanderbega, atrakcje turystyczne w Tiranie, Albania

Ile kosztuje 7-dniowy wypoczynek w Albanii?

Wybierając ofertę biura podróży, można znaleźć tygodniowy wyjazd dla 1 osoby już w okolicach 1500 zł. W przypadku samodzielnej organizacji koszty mogą być nawet niższe, zwłaszcza jeśli znajdziemy przelot w promocyjnej cenie, a te zaczynają się od 120 zł.

Albania uchodzi za budżetowy kierunek i faktycznie na tle innych nadmorskich, europejskich destynacji ma ciągle konkurencyjne ceny. Nie zmienia, to jednak faktu, że oferta wypoczynku jest coraz szersza i pojawiają się usługi w wyższych cenach, a umacniająca się względem euro lokalna waluta również wpływa na odbiór cen przez turystów.

Jako ciekawostkę napiszę, że latem w Ksamil, czyli albańskich Malediwach, wynajęcie łóżka plażowego z sitkami w popularnym beach barze to koszt nawet 150 euro.

Albania – Twój kierunek na wakacje 2024!

Albania to przepiękne górskie krajobrazy, rajskie plaże, zapierające dech w piersiach szmaragdowe jeziora oraz urokliwe miasteczka i miejsca dziedzictwa UNESCO. Coraz więcej odwiedzających docenia ten kraj.

Google umieścił Albanię na trzecim miejscu w światowym rankingu rozwoju turystyki! Tylko w 2023 roku odwiedziło ją około 10 milionów turystów (pierwsze oficjalne statystyki turystyczne można obserwować dopiero od 2014 roku, kiedy to 3,6 miliona zagranicznych turystów odwiedziło kraj). Nadchodzący sezon również zapowiada się interesująco, gdyż Albania jest wymieniania jako topowa destynacja turystyczna 2024 przez wiele magazynów, w tym m.in. CNN i National Geografic.

Warto wspomnieć, że w czołówce odwiedzających Albanię są polscy turyści! Nie wystarczy przeglądać zdjęcia w Internecie, ten niepowtarzalny klimat trzeba poczuć na własnej skórze i przekonać się, co sprawia, że Albania nagle pojawiła się na językach wielu turystów!

13 thoughts on “Albania – informacje praktyczne. Co warto wiedzieć?”

 1. bardzo przydatne informacje dziekuje bardzo w tym roku wakacje w albani

 2. Dziękuję za post, przyda mi się na organizacji wyjazdu.

 3. Super artykuł i wszystkie informacje. Bardzo dziękuję. Nie byłam w Albanii ale po przeczytaniu tego posta już myślę o planowaniu wycieczki w opisane miejsca.

 4. Byłam w ubiegłym roku 15 dni w Albanii. Wyjazd na własną rękę, objazdówka Od Theth, przez Tiranę aż do Sarandy.. Cudny kraj, wspaniali ludzie, bardzo otwarci i pogodni. W tym roku również się wybieram, tym razem na 10 dni. Dla mnie najpiękniejsze okolice na Riwierze to Porto Palermo i Chimare.

  • ooooj piękna trasa! My też kochamy Riwierę- tylko nie w szczycie sezonu 🙂 nasza ukochana miejscowość to Dhermi, ale lubimy też Qeparo i Lukove 🙂

 5. Krzysztof February 13, 2024

  Bardzo fajny artykuł,wybieramy się w połowie marca na tak zwane rozpoznanie terenu,czy w marcu lepiej wybrać Durres czy Tiranę a może podzielić wyjazd na te dwa miasta,czy organizujecie już jakieś wycieczki w tym terminie?

  • cześć! dziękujemy za komentarz. I Durres i Tirana będą bardzo fajne w marcu. W Durres można spacerować wzdłuż wybrzeża, podziwiać zachody słońca, pić kawę w barach przy plaży, zjadać się owocami morza i bardziej pochillować. W Tiranie jest życie nocne, bary, królują potrawy z grilla i można odwiedzić więcej ciekawych muzeów. Oba miasta są świetną bazą wypadową do zwiedzania Albanii i z obu zabieramy na wycieczki- np. Jezioro Bovilla w tym okresie. Wszystkie aktualne wycieczki są w tabelce na naszej stronie głównej. Pozdrawiamy!

 6. Informator :) March 1, 2024

  Artykuł to niczym kolorowy krajobraz, w którym każdy akapit to inny odcień wiedzy, a całość tworzy obraz pełen kontrastów i harmonii, budząc zainteresowanie każdego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Recent Posts