Berat – co zobaczyć w mieście tysiąca okien?
Berat, zwany miastem tysiąca okien, to obowiązkowy punkt na liście każdego, kto odwiedza Albanię. Jego wyjątkowość potwierdza wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niezaprzeczalna sława miasta sprawia, że w Internecie na temat Beratu znajdziesz mnóstwo artykułów. Ten, który czytasz, jest kompletnym kompendium niezbędnych informacji, by sensownie zaplanować zwiedzanie Beratu. W artykule znajdziesz informacje na temat tego:
-
Co warto zobaczyć w Beracie?
-
Jakie są najciekawsze trasy spacerowe?
-
Gdzie jeść i spać w Beracie?
-
A także niezwykłe atrakcyjne turystyczne w okolicy Beratu i wskazówki, jak do nich dojechać.
Nie szukaj dalej- tutaj znajdziesz wszystko, co musicie wiedzieć przed wizytą w mieście-muzeum.
Berat – najważniejsze informacje o mieście-muzeum
Berat położony jest w środkowej Albanii nad rzeką Osum. To średniej wielkości miasto liczące około 60 tysięcy mieszkańców. Położone jest niedaleko:
-
Durrës (97 km),
-
Golem (85 km)
-
i Wlory (110 km).
Berat został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2008 roku, jako rozszerzenie dodanego w 2005 roku miasta Gjirokastёr (Gjirokastra).
Jeśli chcesz zwiedzać miasto z doświadczonym przewodnikiem zapraszamy do udziału w wycieczce po polsku organizowanej przez nasze biuro Kaki Tours.
Popołudnie w Beracie (Berat – wycieczki z Kaki Tours)
Starożytny rodowód Beratu
Choć Berat został wpisany jako miasto-muzeum na listę UNESCO głównie ze względu na świetnie zachowana architekturę osmańska XVIII/XIX w., to początki osadnictwa sięgają 2000 p.n.e..
Jego założenie sięga czasów wczesnej starożytności. Pierwotnie tereny zamieszkane były przez Iilirów – starożytny lud indoeuropejski, który w epoce żelaza opanował Bałkany. W II wieku p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Rzymian i nazwane Antipatrea. Do tej pory główna ulica Beratu nosi właśnie tak się nazywa. Przy wejściu na teren twierdzy można zobaczyć fragmenty muru zbudowanego z wielkich bloków kamiennych, co potwierdza starożytny rodowód miasta.
W okresie panowania bizantyjskiego teren ten był siedzibą biskupa i ponownie zmieniono nazwę miasta na Pulcheriopolis, a po zdobyciu przez wojska bułgarskie – Beligrad („Białe miasto”). Nazwa współczesna jest wynikiem późniejszych zmian fonetycznych od Beligrad.
Dojazd do Beratu
Do Beratu można bez problemu dojechać autobusem z Tirany, Durrës, Wlory i innych miast.
W tej podróży mogą Ci się przydać trzy wskazówki:
-
Rozkład jazdy albańskich autobusów znajdziesz na tej stronie. Jeżeli na miejscu nie będziesz wiedzieć, skąd dokładnie odjeżdża autobus, zapytaj lokalnych o Berat. Na pewno wskażą wam stanowisko. Warto pamiętać, że np. ostatni autobus z Beratu do Durres jedzie około 15:00- później nie ma połączenia.
-
Należy pamiętać, że w Albanii transport publiczny nie jest zbyt dobrze zorganizowany. Przystanki często są nieoznaczone i nie ma też tabliczek z odjazdami.
-
Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie na własną rękę, to warto kupić albańską kartę SIM z internetem (ok. 1500 ALL- 20GB). W razie potrzeby będziesz mógł(-ła) sprawdzić położenie na mapie lub przetłumaczyć rozmowę przy pomocy Google Translator.
Jak zwiedzić miasto tysiąca okien bez albańskiej karty SIM?
Jeśli nie chcesz kupować lokalnej karty, zawsze możesz skorzystać z aplikacji maps.me, która działa również w trybie offline. Jest to możliwe, jeżeli wcześniej pobierzemy mapę danego kraju . Pewne funkcje działają też offline w Google Maps, ale warto przetestować to wcześniej.
Translator Google też może działać w trybie offline– analogicznie trzeba pobrać wcześniej aplikacje i ściągnąć na nią język, który będzie nam potrzebny. W aplikacji można tłumaczyć również zdjęcia (np. menu, produkty w sklepie etc.)
Jak przygotować się na zwiedzanie Beratu?
Na zwiedzanie Beratu wystarczy jeden dzień. Jeśli jednak zamarzy Ci się, by zatracić się w klimacie miasta na dłużej, to zdecydowanie: nie będziesz się nudzić! Berat słynie z klimatycznych guesthousów znajdujących się w zabytkowych białych berackich domkach w stylu osmańskim. Na końcu tego wpisu polecę Ci moje ulubione miejsca do spania. Nocleg w nich to zupełnie inne doświadczenie Albanii i albańskiej gościnności!
Dodatkowe godziny zwiedzania zapewnią Ci okolice Beratu. Znajdziesz tu jedne z najlepszych winnic w Albanii i kilka atrakcji przyrodniczych, które zachwycają turystów.
Uwaga:
Przypominam, że przy planowaniu zwiedzania warto wziąć pod uwagę, że jest to najcieplejsze miasto w Albanii. Białe kamienne uliczki nagrzewają się w południowym słońcu do granic możliwości. Pamiętajcie również, że Berat to głównie brukowane ścieżki i przewyższenia, więc koniecznie ubierzcie wygodne buty.
Zwiedzanie Beratu – dlaczego każdy chce tu być?
Jeśli jeszcze w tym momencie artykułu, zastanawiasz się, czy warto wybrać się do Beratu – miasta okien nad oknami? Odpowiadam: BEZDYSKUSUJNIE tak
Jego historyczne centrum składa się z 3. części:
-
twierdzy Kalaja e Beratit górującej nad miastem, położonej na wysokości 200 m n.p.m.,
-
dzielnicy Mangalem położonej poniżej twierdzy,
-
dzielnicy Gorica położonej po drugiej stronie rzeki Osumi, naprzeciw Mangalem.
Warto zobaczyć je wszystkie, gdyż znajdziesz w nich prawdziwe smaczki architektoniczne! Obiecuję, że po wycieczce w miejsca opisane poniżej, nie będziesz w ogóle zdziwiony (-a), dlaczego Berat określany jest mianem miasta muzeum. To będzie dla Ciebie oczywiste, a jego architektura na dłuugo zapisze się w Twojej pamięci.
Berat – atrakcje, które musisz zobaczyć!
Czas przejść do konkretów! Miasto tysiąca okien ma naprawdę zachwycające miejsca. Niektóre z nich są dobrze znane „internetom”, ale są też takie, które nie są jeszcze oblegane przez turystów. W poniższej liście znajdziesz oba typy, co – mam nadzieję – umożliwi Ci naprawdę spektakularne zwiedzanie Beratu.
Zamek w Beracie – twierdza Kalaja e Beratit
Zwiedzanie zamku w Beracie to obowiązkowy punkt wycieczki do Beratu. Na teren zamku możesz dotrzeć z dwóch stron:
-
od strony Managlem lub
-
od strony Durres.
Przed samym centrum miasta będą znaki informacyjne (brązowe) kierujące na Kalaję. Droga została wyremontowana w 2021 roku, więc jest dobrej jakości.
Przy wejściu do Kalaja e Beratit znajduje się mapa, na której zaznaczono główne atrakcje na terenie zamku, czyli obiekty sztuki sakralnej (prościej: kościoły ;)). Twierdza nie jest duża i warto obejść ją wokół.
Po przejściu przez barbakan można obrać 3 kierunki:
-
iść w lewo wzdłuż murów obronnych,
-
w prawo wzdłuż murów obronnych albo
-
prosto w stronę akropoli i muzeum Onufrego.
Osobiście polecam obranie drogi w lewo. Podejście może być dość strome dla niektórych osób, ale widok samotnego masywu Tomorri (najwyższy szczyt Partizan – 2416 m.n.p.m.) rekompensuje wysiłek. Po drodze mija się kilka kawiarni i straganów.
Punkt widokowy na dzielnicę Gorica
Po kilkuset metrach dochodzi się do punktu widokowego, skąd wyraźnie widać dzielnicę Gorica. Znajduje się tam charakterystyczny most Gorica (z 1780 roku). Został on zbudowany w stylu tureckim i liczy 130 metrów długości!
Nowe miasto z promenadą i parkiem na pewno Cię zachwyci. Podczas podziwiania widoków Twoją uwagę może zwrócić budynek przypominający Kapitol w Waszyngtonie. Kiedyś mieścił się w nim Uniwersytet, natomiast w związku z – łagodnie mówiąc – niejasnym procesem otrzymywania dyplomów, został on zamknięty i dzisiaj działa jako hotel.
Kościół św. Jerzego
Kierując się schodami w górę, dojdziesz do kościoła św. Jerzego z XVIII wieku. Niestety niewiele zachowało się z oryginalnej architektury. Gdy w latach 60. XX wieku Albania zadeklarowała, że jest pierwszym na świecie państwem ateistycznym, przeprowadzono mocną rewolucję kulturową. W całej Albanii wiele kościołów, meczetów oraz tekke zostało zniszczonych albo zamieniono ich funkcje na hale sportowe czy magazyny.
Kościół Św. Jerzego w latach 80. został przemianowany na Dom Wypoczynkowy dla działaczy komunistycznych.
Biały i czerwony meczet
Idąc w stronę tzw. akropoli, miniesz pozostałości Meczetu Czerwonego z XV wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się fundamenty świątyni oraz 2/3 charakterystycznego zbudowanego z czerwonej cegły minaretu.
Następnie dojdziesz do wewnętrznej części zamku, gdzie jest najwyższy punkt twierdzy. Na jego terenie są pozostałości Meczetu Białego oraz cysterny z XII/XIII wieku. Co prawda, do wnętrza cysterny wejść nie można, gdyż zalana jest ona wodą i do tego schody urywają się w połowie, ale można natomiast zajrzeć do środka przez okna. Cysterna zbierała wodę deszczową i jej pojemność wynosiła 150 tyś. litrów wody.
Cerkiew św. Trójcy w Beracie i wyjątkowy punkt widokowy
Polecam Ci także podejść na drugą stronę murów akropoli (wewnętrznej części zamku). Roztacza się tak zjawiskowy widok na dolinę rzeki Osumi. Znajdziesz tam przepięknie położony kościół prawosławny Św. Trójcy z XIII/XIV wieku, który został zbudowany przy użyciu czerwonej cegły i kamienia.
Do środka nie da się wejść. Nie jest to wyjątek, gdyż niemal wszystkie kościoły na terenie twierdzy – a jest ich 11 – są zamknięte. Zwiedzić możesz jedynie Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny). Jeśli komuś bardzo zależy na tym, aby dostać się do środka, należy poszukać „klucznika” i poprosić, aby otworzył kościół.
Z punktu widokowego patrząc na wprost zobaczysz górę Shpiragu, gdzie w czasach komunizmu z białych kamieni utworzono napis ENVER, na cześć dyktatora Albanii – Envera Hoxhy. Po upadku komunizmu napis również został zmieniony na NEVER. Dzisiaj jest on już ledwo widoczny.
Następnie możesz zejść na drugą stronę twierdzy. Idąc wzdłuż murów, dotrzesz do głównej bramy. Po drodze może zaskoczyć Cię jedna nietypowa budowla – wielka głowa. To głowa cesarza Konstantyna Wielkiego.
Muzeum Ikon Onufrego
Osoby zainteresowane sztuką bizantyjską i ikonami, koniecznie powinny odwiedzić Muzeum Ikon Onufrego. Zostało otwarte w 1982 roku i znajduje się wewnątrz kościoła pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to największy kościół na terenie zamku. Ma formę bazyliki i cudnie zachowany XIX-wieczny ikonostas.
Kolekcja muzeum obejmuje różnego rodzaju przedmioty liturgiczne i kilkadziesiąt ikon. W zbiorach muzeum znajduje się wiele dzieł Onufrego, na cześć którego zostało nazwane. Był to najbardziej znany pisarz ikon prawdopodobnie pochodzenia albańskiego. Uważa się, że ikony Jezusa oraz Maryi w ikonostasie napisane zostały właśnie przez Onufrego. W kościele tym odkryto również unikatowe zabytki, np. Purpurowe Kodeksy datowane na VI i IX w.
Muzeum Ikon Onufrego związane jest głównie z postbizantyjską sztuką chrześcijańską.
Muzeum Etnograficzne
Po opuszczeniu twierdzy można skierować się brukowaną uliczką w dół, w stronę dzielnicy Mangalem. Po drodze mija się Muzeum Etnograficzne – ekspozycje traktują głównie o tradycji i kulturze tego regionu.
Atrakcją samą w sobie jest budynek-muzeum, którym dom z imponującym çardakiem (coś a’ la balkon).
Zwiedzanie Beratu: zabytkowe dzielnice Mangalem
Berat to nie tylko zabytkowa zabudowa. Dzielnica Mangalem jest zdecydowanie młodsza od twierdzy Kalaja e Beratit. Ze względu na to, że w pewnym momencie teren zamku nie wystarczał osadnikom, zaczęto budować domy poza murami cytadeli (około XV/XVI wieku).
Mangalem uroczo położone na stoku wzgórza zamkowego obecnie zachwyca swoim wyglądem. Możesz przejść się brukowanymi wąskimi uliczkami pomiędzy charakterystycznymi domami z czerwonymi dachami i ciemnobrązowymi oknami.
Ciężko się tam zgubić, idąc w górę oddala się od rzeki, idąc w dół idzie się w stronę rzeki, która płynie przez środek miasteczka. Ależ to proste!
A czy w tej dzielnicy Berat również zachwyca swoimi atrakcjami? Zdecydowanie tak! Są tutaj naprawdę ciekawe miejsca, które przyciągną uwagę zarówno miłośników historycznej architektury, jak i bardziej nowoczesnych budowli.
Meczet Królewski, chanaka Halveti i zajazd derwiszy
Meczet Królewski do jedna z ważniejszych atrakcji miasta Berat. Został on wybudowany za panowania sułtana Bajazyda II w 1495 roku. Stanowił on część tzw. kompleksu muzułmańskiego, w skład którego wchodziły szkoły, biblioteki i klasztor (chanaki) bektaszytów.
Zarówno meczet, jak i chanaki Helewtów zostały odrestaurowane w zeszłym roku. Podobno władze miasta mają plan, by w niedalekiej przyszłości pobierać opłatę za bilet wstępu. Jak na razie tylko „klucznik” – opiekun tego miejsca może oczekiwać jakiegoś napiwku.
Meczet Kawalerów i deptak w mieście Berat
Meczet Kawalerów został wybudowany w dzielnicy Mangalem w XIX wieku. W ostatnich latach został przy pomocy tureckich funduszy. Warto się przy nim zatrzymać i zwrócić uwagę na freski zdobiące elewacje.
Nieopodal znajduje się też Pałac Pashy – najpewniej przykuje uwagę, ale niestety do dnia dzisiejszego zachowała się tylko dolna część budynku z niewielkim portykiem.
Obowiązkowo trzeba przejść się deptakiem, wzdłuż którego z jednej strony mamy park, a z drugiej bary i kawiarnie. Jak dojdzie się na jego koniec należy się odwrócić i wtedy mamy, według mnie, jeden z najładniejszych widoków w Beracie – widok na Mangalem i mury ponad nim. Z tej perspektywy miasto okien robi naprawdę ogromne wrażenie.
Dzielnica i most Gorica
Po drugiej stronie brzegu rzeki Osum położona jest 3. zabytkowa dzielnica: Gorica. To mniej popularna, mniej przebojowa siostra Mangalem. Z większych atrakcji mamy tam 2 kościoły, do których dostęp umożliwiony jest w wyznaczonych godzinach.
Warto zobaczyć potężny most Gorica (127 m długości), który łączy obydwie dzielnice. Pierwszy kamienny most powstał w XVIII w., w późniejszym okresie był on parokrotnie przebudowywany w związku z czym, jego oryginalny wygląd został odrobinę zmodyfikowany. To jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Beratu, przez mieszkańców uznawany za symbol miasta.
Popołudnie w Beracie (Berat – wycieczki z Kaki Tours)
Atrakcje turystyczne w okolicy Beratu
Berat jest dobrym miejscem wypadowym do zobaczenia atrakcji położonych w okolicy. Jeśli wynajmiesz auto, to polecam Ci zobaczyć takie atrakcje turystyczne jak:
-
Park Narodowy Divjaka-Karavasta – znajduje się tutaj największa laguna w Albanii i cenne mokradła. Obszar w znacznej mierze porośnięty jest lasem sosnowym. Na terenie parku zbudowano rzetelne centrum informacyjne, zaraz obok wieżę widokowa (bilet wstępu na wieżę kosztuje 100 leków). Jest to miejsce występowania m.in. pelikana dalmatyńskiego.
-
Ruiny starożytnego miasta Apollonia założonego w VI w. p.n.e.. Tuż obok jest także klasztor Ardenica – jeden z najsłynniejszych zabytków historycznych i religijnych w Albanii.
-
Wodospad Bogova – położony 35 km na południe od Beratu (około godziny jazdy). Do samego wodospadu samochodem dojechać się nie da, więc ostatnie dwa kilometry trzeba przejść. Przyjemne miejsce latem na orzeźwiającą kąpiel. W październiku 2021 r. rozpoczęły się prace nad infrastruktura tego miejsca, ścieżka prowadząca do wodospadu była całkowicie rozkopana,
-
Kanion Osumi – z Beratu do pierwszego punktu widokowego jest 54 km (półtorej godziny jazdy). W niektórych miejscach wysokość klifu wynosi 120 metrów. Można jechać samochodem wzdłuż rzeki Osumi i zatrzymywać się na punktach widokowych, są też miejsca gdzie można zjechać w dół, nad rzekę. Na Osumi organizowane są raftingi, latem poziom wody jest za niski na tego rodzaju rozrywki i organizowane są przejścia kanionem
-
Park Narodowy Tomor z górą Tomorri – miejsce mistyczne już od starożytności, silne obecne rownież w albańskim folklorze. Współcześnie, to miejsce święte dla bektaszytów, którzy 20-25.08 pielgrzymują do tekke Kulmak i symbolicznej świątyni Abaza Aliu. Przez cały rok można się wybrać na trekking na teren Parku,
-
Góra Shpiragu – zdobycie jej szczytu jest mniej wymagające niż Tomorri, a widoki rozciągające się z góry warte są każdej kropli potu.
Jeżeli macie obawy czy traficie sami na kanion, wodospad lub nie czujecie się na siłach by samemu wyruszyć w góry, możecie skorzystać z usług lokalnych firm, które oferują wycieczki do tych miejsc. Agencja, która organizuje takie wyjazdy z Beratu to np. Albania Rafting Group.
Ciekawostka: Co ma wspólnego albańska ropa naftowa z Polską?
Wspomnę jeszcze o miejscowości Kuçova (w okresie komunistycznym nazwa brzmiała Miasto Stalina), która jest mocno związana z postacią polskiego geologa Stanisława Zubera. Główna ulica miasta nosi jego imię, a w centrum miasta można znaleźć jego popiersie. W latach 20. XX w. Stanisław Zuber prowadził liczne prace geologiczne na terenie Albanii i to on pomógł zlokalizować złoża ropy naftowej w Kuçovej. Ponadto opracował on mapę geologiczna, mapę tektoniczna oraz mapę minerałów Albanii.
Kulinarne zwiedzanie Beratu
Po strawie dla ducha, czas na strawę dla ciała. Oczywiście będąc w Beracie warto spróbować regionalnej kuchni. Albania mimo, że jest małym krajem, to bardzo zróżnicowanym- każdy region słynie też z charakterystycznych potraw. W Beracie królują oliwki. Na pewno nieraz zauważysz, że okoliczne wzgórza są porośnięte gęsto sadami oliwnymi. Możesz kupić tutaj najlepszą oliwę.
Dobrą oliwę testujemy tak: bierzemy ją na język i po chwili ma nas lekko zapiec gardło- to gwarancja, że jest świeża, prawdziwa i bez domieszek kolor ma drugorzędne znaczenie.
Restauracje w Beracie
Miasto tysiąca okien może rozpieścić Cię także bogactwem smaków, o ile wiesz, gdzie szukać. 🙂
Berat słynie z nadziewanych bakłażanów. Najczęściej podawane są one w wersji wegetariańskiej. Polecam też: faszerowane papryki lub jarpak – “mini-gołąbki” z ryżu i liści winogron (dostępne tylko na początku sezonu). Te dania w najlepszym wydaniu zjecie w restauracji Antigoni, która znajduje się w dzielnicy Gorica. Jej wielopoziomowe tarasy zapewniają niesamowity widok na Managalem i górującą nad nim twierdzę. Dania, które zamawiamy w tej restauracji dla naszych gości podczas wycieczki Popołudnie w Beracie, to oprócz bakłażanów i papryk, również byrek z serem i ze szpinakiem (te wypiekane w restauracjach są zupełnie inne od tych sprzedawanych w piekarni czy byrektore). Na naszych stołach pojawia się również qofte, czyli kotleciki mielone z mięsem i ziołami oraz tavë dheu me mish – cielęcina zapiekana w specjalnym glinianym naczyniu. Wszystko podane jest w towarzystwie berackich serów, oliwek i wina.
Kolejnym fenomenalnym miejscem na kulinarnej mapie albańskiego miasta Berat jest restauracja Homefood Lili – to co się tam dzieje, jest w sumie ciężkie do opisania, bo niestety nie jestem poetką. Restauracja znajduje się w dzielnicy Mangalem, w ogródku Pana Liliego. Jest tam dosłownie kilka stolików, które zresztą sam zrobił. Podczas, gdy Lili czaruje przybyłych do jego tradycyjnego domostwa gości, jego żona przyrządza genialne dania kuchni berackiej zaopatrując się w warzywa we własnym ogródku (moja koleżanka przepadła jedząc jej bakłażana). Do tego wino z przydomowej winnicy ojca. Z wytłoczyn po winie powstaje oczywiście rakija, którą Lili chętnie z Wami wzniesie toast gëzuar. Slow food w pełnym tego słowa znaczeniu. Idźcie, zobaczcie, doświadczcie- to będą cudowne wspomnienia z Albanii.
Winnice w Beracie
Jak już wcześniej wspomniałam Berat słynie z produkcji wina i jest jednym z najlepszych regionów do degustacji tego trunku w Albanii. Oczywiście w Albanii, jak w całym regionie basenu Morza Śródziemnego, wino produkuje się już od czasów starożytnych, jednak nie jest ono jeszcze zbyt popularne poza granicami. Warto skorzystać z okazji będąc tutaj na wakacjach i skosztować autochtoniczne albańskie szczepy. W regionie znajduje się wiele winiarni, w których możecie skorzystać z degustacji ze zwiedzaniem, najsłynniejszą z nich jest winnica Cobo. Ma ona dwie lokalizacje- jedna 15 km na południe od Beratu, są tam ich rozległe winnice, druga to winiarnia- 15 km na północ i to właśnie tutaj organizowane są degustacje i zwiedzanie.
Warte uwagi winiarnie w tym regionie to:
-
Cobo Winery,
-
Kantina Edoni (Kuçova),
-
Nurellari Winery czy
-
Luani
-
w pobliskim Roshnik znajdziecie też wyjątkową agroturystykę Alepa, która oferuje również domowej produkcji wino.
Noclegi w Beracie
Jeżeli chcesz zostać w tym uroczym miasteczku na noc, to masz mnóstwo opcji do wyboru. Ja polecam Wam noclegi w guesthousach, a w szczególności: Bujtina Kodiket Guesthouse. To rezydencja z wyjątkowymi pokojami, można by rzec komnatami. Tradycyjne śniadania tam serwowane sprawią, że pokochacie domową kuchnię albańską, a gościnność właścicieli sprawi, że poczujecie się jakbyście odwiedzali własną rodzinę. Znajdziecie go w okolicy Mangalem. Jeżeli nie będzie tam miejsca, to warto rozważyć np. Hotel Klea lub Timo’s Guesthouse– śniadania podawane są tam na tarasie z obłędnym widokiem.
Zwiedzanie Beratu – czy warto?
Berat to klimatyczne miasteczko, mogące zaoferować wiele turystom. Wymieniłam w tym artykule te, które najbardziej lubię, ale warto uwagi jest np. cerkiew św. Michała Archanioła. To zabytek chętnie odwiedzany przez osoby wierzące. Mam nadzieję, że jednak zauważyłeś (-aś), że Berat to miasto, w którym nie można się nudzić. Nietuzinkowe zabytki, fenomenalna natura, wyjątkowa architektura, świetna kuchnia, lokalne wina. Jestem pewna, że nie muszę Cię dłużej zachęcać do odwiedzenia tego uroczego miasteczka w południowej Albanii. Pamiętaj tylko, by zwiedzając wąskie uliczki, nie zapomnieć zrobić paru zdjęć na pamiątkę – chętnie je zobaczę!
Popołudnie w Beracie (Berat – wycieczki z Kaki Tours)