Najlepsze kurorty w Albanii MOIM OKIEM – subiektywny ranking

Bądźmy szczerzy: niemal wszystkie rankingi „najlepsze kurorty w Albanii” są ustawione. Dlatego postanowiłam zrobić swoje własne zestawienie najpopularniejszych kurortów, w których je rzetelnie ocenię. Za poniższe informacje nie dostałam od nikogo „gratisów motywacyjnych”, więc jest to moja szczera opinia.  Z artykułu dowiesz się, dlaczego biura najczęściej proponują wakacje w Durres i Golem; czym różnią się od kurortów na południu Albanii i czy warto spędzić tam urlop. A także gdzie lepiej spędzić wakacje w Albanii, jeśli planuje się wyjazd z dziećmi.

Kurorty w Albanii – dlaczego najwięcej ofert jest w Durres i Golem?

Najpopularniejsze kurorty w Albanii to Durres i Golem. To właśnie w nich czeka na Was szeroka oferta hoteli, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajdziecie mnóstwo atrakcji turystycznych.

Dlaczego akurat te kurorty w Albanii są tak popularne?

  • Znajdują się blisko stolicy Albanii, niedaleko lotniska w Rinas. Droga z lotniska do Durrës to 30 minut, a do Golem i Qerret ok. 45 minut.
  • Mają najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i komunikacyjną. W Durres wiele zabytków zostało zniszczonych przez trzęsienia ziemi, jednak starożytny rodowód  i ruiny świadczące o bogatej historii miasta przyciąga turystów. Sprawna komunikacja z pobliskimi miejscami sprawia, że łatwo zobaczyć liczne zabytki związane z historią tego regionu.
  • Tutejsze plaże są piaszczyste i szerokie. Wybrzeże Morza Adriatyckiego w Albanii ma bardzo łagodne zejście do wody. Przez kilkadziesiąt metrów jest naprawdę bardzo płytko. Woda sięga jedynie do kolan, a jej średnia temperatura to 25-26 stopni Celsjusza. Jest to ważna informacja dla rodziców podróżujących z małymi dziećmi. 
  • Mają duży wybór kompleksów hotelowych i większości są to nadmorskie kurorty oferujące all inclusive.
  • Są świetną bazą wypadową do zwiedzania, gdyż znajdują się w środkowej Albanii. Wszędzie jest blisko, a dzięki temu, że jest tu też główny port przemysłowy w kraju, uraczy Cię także dobrze rozwinięta sieć dróg prowadząca we wszystkich kierunkach.
  • Ze względu na to, że są to miejsca cieszące się niesłabnącą popularnością turystów, to czeka tu na Ciebie duży wybór wycieczek fakultatywnych po Albanii.
  • Ceny są niższe niż w innych europejskich kierunkach turystycznych, co pozwala turystom na organizację ciekawych i tanich wakacji.
plaża Golem, Klajdi Resort
plaża Golem, Klajdi Resort

Kurorty w Albanii – porównanie popularnych i niepopularnych kierunków

Albania ze swoim śródziemnomorskim klimatem i urozmaiconym wybrzeżem potrafi zachwycić turystów o różnych potrzebach. Jej wygląd jednak nieco różni się w zależności od kierunku. Północ z  centralnym punktem w Durres to długie, piaszczyste plaże a południe zachwyca klarowną wodą i doskonałym krajobrazem gór schodzących do morza Jońskiego.

Mój ranking na najpopularniejsze i najlepsze kurorty w Albanii podzieliłam więc na dwie części:

  1. Pierwsza część to kurorty przy wybrzeżu morza Adriatyckiego – idealne dla miłośników historii, rodzin z dziećmi

  2. A druga część przedstawia kurorty przy wybrzeżu morza Jońskiego – uwielbiane przez miłośników snorkelingu, zachwycających krajobrazów i spokoju.

promenada w Golem, Mali i Robit
promenada w Golem, Mali i Robit

Najpopularniejsze kurorty w Albanii przy wybrzeżu Morza Adriatyckiego

Północ jest zdecydowanie najbardziej popularna na wakacje w Albanii. Jest tu wiele nowych hoteli, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do ciepłej wody morza Adriatyckiego i ciekawe miejsca do zwiedzania w bliskiej odległości od Durres np. Berat, Apolonia, Tirana, Kruja.

Dzieje tych ziem można poznać zwiedzając muzeum Archeologiczne (obecnie w  remoncie), Meczet Faith, ruiny rzymskich łaźni czy pozostałości murów obronnych z wieżą Wenecja. Na uwagę zasługuje też pałac Zogu I, czyli albańskiego króla.

Liczne knajpki pomogą Ci zachwycić się lokalną kuchnią i przekonać się, jak smakuje prawdziwe albańskie jedzenie.

Durrës – największy kurort w Albanii

Durres, miasto portowe, swoją niesłabnącą popularnością przyciąga turystów z całej Europy. W internecie możesz niejednokrotnie przeczytać , że jest tu urokliwa dzielnica portowa , która zachwyca złocistymi plażami. Nie jest to zgodne z rzeczywistością. Port przemysłowy w centrum miasta nadaje mu przemysłowy klimat, a piaszczyste plaże przypominają bardziej te, które znasz raczej z naszego rodzimego Bałtyku.

Ten wygląd może się nieco zmienić w kolejnych latach. Zaczęły się już prace nad budową nowej luksusowej mariny dla jachtów na wzór Dubaju projektowana przez Eagle Hills.

Przeróżne atrakcje turystyczne zachęcają do odwiedzenia Durres osoby szukające przygód. Jeśli zdecydujesz się na ten kierunek z biurem podróży, będziesz miał do wyboru kilka dzielnic. Najbliżej dzielnicy portowej jest Plazh, później szersza plaża w dzielnicy Golem, spokojniejsza i słabo skomunikowana Mali i Robit oraz właściwie odcięta od komunikacji publicznej Qerret.

Dzielnica Plazh w Durres

plaża w durres

Dzielnica Plazh to wypoczynkowa część miasta Durres, bardzo długa ulica z palmami, blokami i hotelami z której jest dość blisko do centrum miasta – możesz dojechać bezpośrednim autobusem lub przejść pieszo. Łatwo dotrzesz także na dworzec, z którego odjeżdżają autobusy do większości albańskich miast.

W dzielnicy Plazh życie mieszkańców przeplata się z turystyką. Jest tu bardzo gęsta zabudowa hotelowa i mieszkalna, której daleko do estetycznego ładu przestrzennego – panuje raczej chaos. Hotele nie są nowe jak w Qerret czy Mali i Robit, ale są dobre. Plazh to popularne turystycznie miejsce od wielu lat, dlatego obsługa jest bardziej doświadczona, co może przekładać się na lepszy serwis.

A co z plażami w dzielnicy Plazh? Będę szczera: tutejsze plaże nie są zachwycające. Są wąskie, zastawione leżakami i zatłoczone. Ale mam podpowiedź: im dalej od portu tym plaża staje się szersza, czystsza i spokojniejsza.

hotel Palace, Durres Plazh
hotel Palace, Durres Plazh

Najpopularniejsze hotele w kurorcie Durres (kolejność od portu):

  • Royal G,
  • Vivas, 
  • Edart,
  • Vila Balani,
  • Empire,
  • Germany,
  • Horizont. 

KakiTours w Durres – tutaj znajdziesz nasze biuro!

Ze względu na to, że turyści chętnie wypoczywają w Durres, tutaj ulokowaliśmy nasze biuro w dzielnicy Plazh. Znajduje się prawie naprzeciwko hotelu Vila Balani. Jeśli zamierzasz spędzić wakacje w tej okolicy i chcesz urozmaicić pobyt o ciekawe wycieczki fakultatywne po Albanii, to poniższą lokalizację zapisz w swoich mapach Google!

Golem – najpopularniejszy kierunek na wakacje wśród Albańczyków

Golem, Albania

Golem to niewielka miejscowość położona około 15 km na południe od Durrës. Golem jeszcze w 2014 roku był głównie lasem sosnowym na wybrzeżu, z kilkoma hotelami (ci którzy teraz odwiedzają te dzielnice z trudem mogą w to uwierzyć) na wakacje przyjeżdżali tutaj mieszkańcy Durrës , Tirany i innych okolicznych miejscowości oraz Kosowa. To jedno z ulubionych wakacyjnych destynacji wśród Albańczyków, jednak w ostatnich latach „urosło” tutaj sporo hoteli i apartamentowców dla turystów. Znajdziemy tutaj też markety przystosowane do potrzeb turystów oraz liczne restauracje i beach bary. Zabudowa wybrzeża nadal jest ciasna i chaotyczna. Miejscowość jest spokojniejsza od wspomnianej turystycznej dzielnicy miasta Durrës – Plazh w Durres.

Albańczyków i turystów przyciąga tutaj długa i piaszczysta plaża (Plazhi i Golemit), która rozciąga się na dystansie prawie 15 km. Wzdłuż promenady, która ciągnie się przez wiele kilometrów, znajdziesz typowy wakacyjny kiermasz. Jego zwiedzanie przez cały dzień umila typowa bałkańska muzyka dochodząca z pobliskich beach barów.

W sezonie panuje tutaj duży ruch, a główna ulica dojazdowa jest zakorkowana. Jeśli chcesz dostać się do centrum miasta, to musisz dojechać autobusem z ewentualną przesiadką „pod Plepa”, skąd odjeżdżają też inne autobusy w południowym kierunku do różnych albańskich miast.

Grand Blue Fafa, Golem
Grand Blue Fafa, Golem

Najpopularniejsze hotele w Golem to:

  • AMR,
  • Albanian Star,
  • Dolce Vita,
  • Green Park,
  • Saal del Mar, 
  • Amfora,
  • Aldis,
  • Royal G Delux (otwarcie w maju)
  • Grand Blue Fafa i Aqua Fafa
  • Bonita,
  • Amfora,
  • Martiness, 
  • Akropoli.

Mali i Robit - najnowsza dzielnica Golem

bezpieczeństwo plaża w Albanii

Jest to część Golem „za rondem”, mniej zabudowana, mająca najwięcej zieleni i spokojna. W okolicy jest kilka małych sklepików i straganów z pamiątkami oraz kilka restauracji i barów fast food. Nadmorska promenada łączy dzielnice od początku Golem, aż do Qerret. 

Droga na najbliższy przystanek z hoteli w Mali i Robit zajmie spacerem ok. 20-30 minut. Następnie dojazd do centrum Durrës autobusem z przesiadką “pod Plepa”.  Można też oczywiście zamówić taksówkę do miasta, koszt w sezonie: ok. 15-20 euro w jedną stronę. Jeżeli zależy nam głównie na wypoczynku, Mali i Robit to będzie dobry wybór. 

hotel Klajdi, Golem
hotel Klajdi, Golem

W Mali i Robit znajdziemy hotele:

  • Royal G Max,
  • Fafa Premium,
  • Fafa Sun,
  • Amelia Mare,
  • Mel Holiday,
  • Klajdi Resort,
  • Eter,
  • Elesio,
  • Grint,
  • Sandy Beach,
  • Epidamn White Sensation,
  • VM Resort,
  • Fllad.

KakiTours w Golem – tutaj również znajdziesz nasze biuro!

Jeśli Twoje wakacje w Albanii planujesz bliżej Golem, to nie musisz jechać aż do Durres, żeby wziąć udział w naszych wycieczkach fakultatywnych. W Golem także mamy swoje biuro. Znajduje się między hotelami Fafa Premium i Fafa Sun.

Qerret- najdalej na południe w Zatoce Durrës

beach bar w Qerret

Qerret choć jest położone w zatoce Durres, to dużo bliżej stąd do Kavajë. To miejsce zasiane jest prywatnymi willami Albańczyków, które są wybudowane wzdłuż wybrzeża. W ostatnich latach powstaje tu sporo eleganckich hoteli i wiele jest także w przygotowaniu (nieraz natkniesz się na plac budowy). Poza linią wybrzeża nie ma nic ciekawego, a wręcz są to zaniedbane okolice wiejskie, więc lepiej nie zapuszczać się poza plażę. 

Z Qerret ciężko się wydostać komunikacją miejską. Jedyną opcją są hotelowe transfery i taksówki. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na podróży autobusem, to możesz w około godziny dojść promenadą do Golem, gdzie nie będziesz mieć już problemów ze znalezieniem przystanku, jeśli zapytasz okolicznych mieszkańców, bo nie są oznaczone. 

Ten kurort wyróżnia ciekawa plaża z ładnie zorganizowaną infrastrukturą i fajnymi beach barami. Jest tu też zdecydowanie ciszej niż w całej okolicy Durrës. Mankamentem zakłócającym spokój, może być głośna muzyka w beach barach, jednak taki jest urok albańskich kurortów w sezonie.

hotel Briliant, Qerret

Popularne wśród polskich biur podróży hotele w Qerret to:

  • Merar,
  • Briliant,
  • Gloria
  • i Supreme.

Mniej znane kierunki na północy Albanii

Wybrzeże morza Adriatyckiego ma do zaoferowania więcej ciekawych miejsc niż okolice Durres. Na północy znajdziesz także nadmorskie miejscowości turystyczne Shëngjin i Velipojë. Mają one dobrze rozwiniętą infrastrukturę, ale są zdecydowanie spokojniejsze od Durrës. Cieszą się dużą popularnością wśród Albańczyków z Kosowa, którzy mają tam bliżej. 

Co ważne, nie będziesz tu chodzić po kamienistych plażach, gdyż jest to szeroka linia brzegowa i piasek! Shëngjin znajduje się 1h od lotniska, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą odpocząć od tłumów, ale nie chcą myśleć o organizacji skomplikowanego transportu. W tym roku znajdziesz tam jeden hotel z oferty Rainbow- Rafaello Resort, który jest sprzedawany jako Durrës, ale musisz wiedzieć że to zupełnie inne miasto, oddalone od Durrës o 1,5h, jeśli nie ma korków. Dość łatwo możesz dojechać także do San Pietro, które jest zagospodarowane bardzo eleganckimi hotelami.1h

San Pietro, okolica hotelu Melia
San Pietro, okolica hotelu Melia

Czy polecam kurorty na północy Albanii?

 Tak, jeśli zależy ci na spokojnym wypoczynku. W okolicy nie ma co prawda zbyt wielu atrakcji, ale resorty i plaża należą do najładniejszych na północnym wybrzeżu. San Pietro to sąsiadująca do zatoki Durres zatoka Gjiri i Lalzi. Dojazd do miasta zajmie Ci minimum godzinę (40 km), a w sezonie nawet dłużej. Na miejscu nie ma za bardzo co robić – to wioska, bez komunikacji publicznej. Jesteś zdany na taksówki lub wynajem samochodu. Do wycieczek organizowanych z Durrës trzeba najczęściej dopłacić za dodatkowy transport. Poza linią brzegową są tylko dosyć zaniedbane wioski.

Luksusowe wakacje w Melia Durres?

W regionie San Pietro zaczyna tworzyć się kurort. W tym sezonie organizatorzy oferują wakacje w hotelu Melia Durres znanej hiszpańskiej sieciówki.

W ofertach możesz przeczytać o cudownych widokach na morze Adriatyckie ze złotymi plażami, jednak nie ma tu miejsc do zwiedzania czy zabawy. Brak tu kameralnych miejsc z barami, bogatej historii miasta czy pięknej promenady. To wioska z ładnym hotelem, a Albania oferuje znacznie więcej niż ładne widoki.

Kurorty przy Albańskiej Riwierze i nad morzem Jońskim

Albańska Riwiera, Jale Beach
Albańska Riwiera, Jale Beach

Na południowym wybrzeżu morza Jońskiego czeka na Ciebie Albańska Riwiera. Co tu znajdziemy? W Riwierze Albańskiej góry wpadają do morza z lazurową wodą tuż przy kamienistych plażach ze spektakularnymi widokami.

Południe Albanii jest droższe.  Miejscowości takie jak Dhërmi, Drymades, Jalë czy Ksamil są przepiękne, jedynak ceny powalają, gdyż głównymi klientami tych kurortów są bogaci Albańczycy

Jest tu czyściej niż na północy, gdyż miasteczka mają mało mieszkańców. Turystów także jest tutaj mniej (oprócz Ksamil i Saranda), dlatego to miejsce z pewnością spodoba się osobom, które szukają raczej spokoju. Nie mogę jednak go polecić dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż woda jest od razu głęboka i nieco chłodniejsza niż w Adriatyku oraz ma silniejsze prądy.

Kierunki te nie są popularne wśród polskich biur podróży. Nie są one atrakcyjne dla turystyki zorganizowanej ze względu na dłuższy czas potrzebny na dojazd z lotniska, słabiej rozbudowaną infrastrukturę turystyczną (mały wybór dużych hoteli, które mogą obsłużyć większe grupy)  i brak all inclusive w hotelach. Oferuje się tutaj zwykle tylko śniadania lub śniadania i obiadokolacje.

Vlora – kurort na styku morza Adriatyckiego i Jońskiego

Wlora
Wlora, Półwysep Karaburun

Vlora to duże miasto położone na styku morza Adriatyckiego i Jońskiego. Jest to trzecie największe miasto w Albanii, ale zabudowa tutaj jest jedną z bardziej uporządkowanych wśród trzech największych kurortów. Łączy sobie plusy Riwiery z plusami północnego wybrzeża:

  • odległość od lotniska (2h drogi, połączone autostradą), w 2025 roku na wiosnę ma powstać tu oddzielne lotnisko
  • piaszczyste plaże Adriatyku i kamieniste zbocza lazurowego morza Jońskiego, w którym czeka na Ciebie idealnie przejrzysta woda
  • rozwijająca się infrastruktura turystyczna, która zaczyna przyciągać także polskich organizatorów np. Rainbow oraz TUI (jeśli traficie na ofertę hotelu Oricon Coast Luxury Resort pamiętajcie, że nie znajduje się on tak na prawdę we Wlorze a w oddalonym o kilkanaście kilometrów Orikum bez rozwiniętej infrastruktury turystycznej)

Unikalną lokalizację Vlory doskonale uzupełnia oferta noclegowa i gastronomiczna. Możesz zaplanować pobyt zarówno w hotelu, jak i apartamencie. Jest tu zdecydowanie taniej niż nad Morzem Jońskim czy na Albańskiej Riwierze, a wybór knajpek, beach barów i klubów jest bardzo bogaty.  

Życie we Vlorze toczy się przy nadmorskiej promenadzie Lungo Mare i Lungo Mare II. Z portu odbywają się rejsy na Półwysep Karaburun, blisko jest również na Przełęcz Lloagra. Na przełęczy polecamy wybrać się na trekking po górskich ścieżkach, gdzie można spotkać  sarny oraz zjeść najlepszy owczy jogurt z miodem i orzechami w kraju. Jeśli zdecydujemy się na zjazd przełęczą, to zaczniemy mijać najładniejsze plaże Albańskiej Riwiery, zaczynając od Palasë (aktualnie intensywnie powstają tam bardzo luksusowe resorty z willami) i dalej w głąb riwiery, gdzie możemy odkrywać kolejne ukryte plaże. Z Vlory jest również blisko np. do Beratu czy Gjirokastry, dlatego będzie dobrą bazą wypadową, jeśli chcesz urozmaicić wyjazd o zwiedzanie miejsc wpisanych do UNESCO. Kolejne miejsce o dużej wartości historycznej niedaleko Vlory, to stanowisko archeologiczne ze starożytnymi ruinami  w Apolloni. 

Saranda – ulubiony kurort Polaków w Albanii

bezpieczeństwo Albania Saranda

Saranda nazywana jest perłą albańskiego wybrzeża. Ta mała miejscowość słynie z zachwycających widoków – urokliwa zatoka otoczona jest stromymi wapiennymi klifami oraz winnicami i plantacjami cytrusów. Niemal każdy apartament w Saranda ma widok na morze i grecką wyspę Korfu, dlatego taka forma noclegowa jest tutaj najpopularniejsza. W mieście podobnie jak w Durres panuje bardzo chaotyczna i gęsta zabudowa, dużo projektów jest też w trakcie realizacji, więc często napotkasz plac budowy. 

Jest dobrą bazą wypadową dla Ksamil, Butrint UNESCO, Gijokastra UNESCO czy Blue Eye. Niewielka odległość od greckiej granicy oraz od wyspy Korfu sprawia, że Saranda jest często odwiedzana. W pobliżu znajdują się też masywy górskie zachęcające do pieszych wędrówek.

Saranda zachwyca także piękną promenadą, która jest zagospodarowana egzotyczną roślinnością. W sezonie jest tu bardzo tłoczno, a życie nocne jest dość żywe. Warto tu spać, jednak w ciągu dnia polecam Ci raczej zainteresować się okolicznymi dzikimi plażami i małymi pobliskimi wioskami, które zapewniają doskonałe widoki i prawdziwy odpoczynek.

Wycieczki do Sarandy organizowane przez biura podróży (np. Rego-Bis) odbywają się z lądowaniem na pobliskiej greckiej wyspie Korfu. Po wylądowaniu trzeba przepłynąć promem lub wodolotem do Albanii (30-60 min.). Dojazd z lotniska w Tirana-Rinas, to minimum 4h.  

Ksamil – albańskie Malediwy

Ksamil to turystyczne miejsce przy wybrzeżu morza Jońskiego. Znajduje się kilkanaście kilometrów od Sarandy. Miasteczko otacza zatoka, która zapewnia doskonałe widoki – Ksamil słynie z przepięknych krajobrazów, plaż i malowniczych wysepek. W sezonie jest tu naprawdę tłoczno, dlatego nie polecam spać w Ksamil. Wieczorami możemy bawić się tutaj w takich popularnych beach barach jak np. Bianco.

Z mojej perspektywy Ksamil to nieco przereklamowana wioseczka, w której ceny są dużo dużo wyższe niż w innych regionach Albanii. Nie ma tu spokoju, plaże są przepełnione, a proponowane rozrywki nie są na poziomie adekwatnym do ceny.

Polecane miesiące na wakacje w Ksamilu, to końcówka maja i początek czerwca oraz końcówka września i październik, jednak wtedy niektóre restauracje i sklepy mogą być zamknięte.  

Kurorty w Albanii – podsumowanie

W swoim subiektywnym rankingu kurortów w całej Albanii podzieliłam się własnymi spostrzeżeniami na temat popularnych i mniej znanych miejsc. Od Durres z jego piaszczystymi plażami po malowniczą Albańską Riwierę – każde miejsce ma coś wyjątkowego.

Jeśli masz za sobą wakacje w Albanii, to proszę podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach! Chętnie dowiem się, jaki albański kurort zrobił na Tobie największe wrażenie.:)

5 thoughts on “Najlepsze kurorty w Albanii MOIM OKIEM – subiektywny ranking”

  1. Izabela April 10, 2024

    Świetna recenzja! Gratulacje i do zobaczenia w Albanii😊🌊☀️

  2. Marlena June 17, 2024

    Dziś byliśmy na wycieczce bezdroża Albanii, niesamowita przygoda i fajna zabawa. Poznaliśmy trochę historii Albanii, spróbowaliśmy tradycyjnej kuchni i zobaczyliśmy miejsca ukazujące piękno tego kraju. Wycieczka prowadzona przez sympatycznych przewodników. Polecamy z całego serducha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Recent Posts