Kaki Tours

Pandemia-w-Albanii-Tirana-Kaki-Tours

Pandemia w Albanii. Ten wpis wyjaśnia co spotka turystów po przylocie.

Jak wyglądają obostrzenia w Albanii? Odpowiadam tutaj jak wygląda życie w Albanii podczas pandemii. 

Jak wygląda życie w Albanii podczas pandemii? Jakie są obostrzenia? Czy każdy może podróżować do Albanii bez testu i kwarantanny? Jak wygląda skala zachorowań? I co to wszystko tak właściwie oznacza dla turystów. Odpowiedzi na te pytania w poniższym tekście.

Jak wygląda życie w Albanii podczas pandemii? Jakie są obostrzenia?
Nie mam porównania jak wygląda życie w innych państwach, ale mogę powiedzieć jak wygląda życie w Albanii podczas światowej pandemii z mojej perspektywy.

Maseczki?
Na pierwszy ogień obowiązek zakrywania ust i nosa. Jest i można dostać mandat, ale prawdopodobnie zdarza się to tylko w Tiranie. Na ulicach nieliczni przestrzegają tej zasady. Do sklepu i autobusu właściwie połowa klientów wchodzi bez maski, a  połowa z pozostałej połowy ma ją na brodzie. Nie zachęcam oczywiście do nieprzestrzegania zasad, opisuje tylko jak wygląda ich przestrzeganie w rzeczywistości. Mandat to 3000 lek (ok.115 zł/ 25 euro). Na chwilę obecną nie ma informacji, czy nakaz zostanie utrzymany w trakcie sezonu turystycznego. Jeżeli nastąpi zmiana poinformuje o tym w naszym biuletynie.

Pandemia-w-Albanii-Tirana-Kaki-Tours

Sklepy, bary, restauracje
Wszystkie sklepy, bary i restauracje funkcjonują bez obostrzeń. Natomiast kluby i dyskoteki są nieczynne. Można zjeść posiłek na miejscu w restauracji, można wypić kawę w barze. Jedynym obostrzeniem, które bezpośrednio wpływa na działalność tych usług jest godzina policyjna. Na obecną chwilę obowiązuje ona od 22:00 do 6:00 i jej egzekwowanie jest bardzo liberalne. Premier na konferencji 28.03.2021 zapowiedział jednak, że w trakcie sezonu wszystkie obostrzenia zostaną zniesione. Oznacza to, że w miesiącach letnich, kiedy do Albanii przylatuje najwięcej turystów, nie będzie godziny policyjnej, a kluby i dyskoteki prawdopodobnie wznowią swoją działalność. Wpływy z turystyki znacząco zasilają PKB Albanii, a co za tym idzie jej rozwój, dlatego władzom zależy, aby Albanię odwiedziło jak najwięcej turystów. 

Nastroje
Mogłabym śmiało powiedzieć, że w Albanii “nie czuć” atmosfery pandemii. Ludzie chodzą po mieście, biesiadują w knajpach, przesiadują w kawiarniach i niezmiennie uśmiechają się do siebie. Zdają sobie sprawę z zagrożenia, ale nie sprawiają wrażenia przestraszonych. Nie wiem czy to przez ich zahartowanie w czasach reżimu, czy świadomość, że służba zdrowia i tak nie wyrabia, więc jedyne leczenie jest prywatne i w domu. Jest kosztowne, ale dostępne. Albania zmaga się i zmagała z tyloma problemami, że światowa pandemia właściwie ich nie rusza. Nie oznacza to, że wirusa tutaj nie ma. Jest, ale oni mają poza nim inne zmartwienia i “nie stać” ich na lockdown. 

Pandemia-w-Albanii-Tirana-Kaki-Tours

Czy każdy może podróżować do Albanii bez testu i kwarantanny?
Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą podróżować do Albanii swobodnie. Albania nie wymaga od turystów z UE ani odbycia kwarantanny, ani okazania wyniku testu czy paszportu szczepień. Ta zasada funkcjonuje i nie zmieniła się od zeszłego roku. Premier Albanii Edi Rama potwierdził w swoim wystąpieniu 28.03.2021, że nie zmieni się ona również w nadchodzącym sezonie.

Proszę jednak pamiętać, że jeżeli jedziemy lub lecimy transferem przez inne kraje, należy sprawdzić obostrzenia w krajach przez, które będziemy podróżować. Należy też sprawdzić jakie są warunki powrotu do Polski. 

Jak wygląda skala zachorowań?

W didaskaliach
Populacja Albanii to 2,8 mln. Do tej pory w Albanii odnotowano 129 120 zakażeń, z 2 335 zgonami związanymi z koronawirusem (stan na 17.04.2021). Odpowiada to wskaźnikowi zakażeń 4,49% i śmiertelności 1,81%. Średnio w ciągu ostatnich 7 dni odnotowano 231 nowych przypadków. Suma zachorowań z ostatniego tygodnia w Albanii w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców to 56.2. Dla porównania w ubiegłym tygodniu w Polsce odnotowano 377,7 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców.

Co to oznacza dla odwiedzających?
Turyści odwiedzający Albanię, mogą nie tylko skorzystać z gwarantowanej pogody i relaksu na wybrzeżu, nacieszyć się świeżym lokalnym jedzeniem serwowanym w otwartych restauracjach czy natrudzić podczas górskich wycieczek. W Albanii można wziąć wakacje od pandemii- ze świadomością, że ryzyko istnieje, że powinniśmy uważać na siebie i innych. W Albanii jesteśmy traktowani jak dorosłe osoby, które mogą i potrafią same stanowić o swoim zdrowiu i stylu życia. Jak osoby, które wiedzą co robić by chronić siebie i swoich bliskich. Wiem, że to stwierdzenie jest kontrowersyjne. Chciałabym jednak jasno podkreślić, że nie namawiam nikogo do podejmowania ryzykownych zachowań- wręcz przeciwnie. Namawiam do tego żeby dbać o siebie, o swoje zdrowie i innych.

Już wiecie jak to wygląda u mnie, a jak wygląda sytuacja u Was? 

Źródło: https://www.corona-in-zahlen.de/weltweit/albanien/

Related Posts

4 Comments

  1. fullzdumps

  2. virtuallocal

  3. lullabies

  4. buy anabolic online

    Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *