
SZCZERA opinia o Durres – to warto zobaczyć przed wyjazdem
Czas pożegnać wszystkie mity o Durrës i przedstawić Ci prawdę o tym turystycznym kurorcie! Jeśli szukasz rzetelnych informacji, które pomogą Ci zaplanować wyjazd, to jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule opisałam wszystko, co warto wiedzieć o Durrës przed wyjazdem.
Nie znajdziesz tu słabych „polecajek” ani whiperbolizowanych rajskich obrazów tego miejsca. Jest to moja SZCZERA opinia, która pomoże Ci dobrze rozplanować Twój pobyt w Albanii.
Najważniejsze informacje o Durrës
Durrës jest położone nad morzem Adriatyckim w zachodniej Albanii. Jest to drugie pod względem liczby ludności miasto (zaraz po Tiranie). Stanowi ważny punkt ekonomiczny dla Albanii, gdyż jest to również główny port kraju, który rocznie obsługuje ponad 1,5 miliona pasażerów. Turystów przyciąga głównie piaszczysta plaża, której dystans wynosi aż 26 kilometrów, a całe wybrzeże w Zatoce Durrës ma długość 64 km.
- Oferty polskich biur turystycznych opisują Durrës jako urokliwą dzielnicę portową, która zachwyca złocistym piaskiem i turkusowym kolorem wody. NIE JEST TO PRAWDA. Port przemysłowy sprawia, że widok tutejszych plaż kolorem bardziej przypomina nasz rodzimy Bałtyk niż rajskie Malediwy.
- W samym Durrës nie ma zbyt wiele do zobaczenia, oprócz kilku popularnych obiektów takich jak: wenecka wieża, Wielki Meczet czy rzymski amfiteatr, ale jest to idealna baza wypadowa, by zobaczyć piękne obiekty turystyczne położone w okolicy.
- Ważną informacją dla turystów jest to, że hotele w ofercie polskich operatorów znajdują się nie w dzielnicy portowej, ale w Plazh, która jest zdecydowanie lepiej przystosowana do wakacyjnego wypoczynku- leżaki, beach bary, długa promenada. Więcej informacji o dzielnicach turystycznych Durrës (Golem, Qerret, Melia) znajdziesz w naszym artykule, jest to obowiązkowa lektura przed zarezerwowaniem wakacji: Najlepsze kurorty w Albanii MOIM OKIEM – subiektywny ranking
- Planując wakacje na własną rękę, warto mieć na uwadze, że plaże do wypoczynku znajdziesz w dzielnicach Curilla i Plazh, a nie w centrum czy okolicy portu. Wybierając mądrze miejsce na nocleg, unikniesz rozczarowań i będziesz mógł w pełni cieszyć się urokami Albanii.
Ciekawostka: Przemysłowy port w Durrës stanie się portem luksusowych marin
Albania cały czas dąży do tego, żeby podwyższać atrakcyjność turystyczną swojego kraju. Rząd planuje przeniesienie istniejącego portu w Durrës na północ do obszaru Porto Romano, a na terenie obecnego portu wybudować miejsce dla luksusowych marin. Taki ruch ma dać Albanii szansę na znalezienie się na mapie sieci luksusowych marin. Projekt Durrës Yacht and Marina ma wykonać dubajska firma Emaar, która oprócz renowacji portu planuje również budowę luksusowych osiedli, terenów rekreacyjnych i przystani dla superjachtów.
Historia Durrës w Albanii

Durrës to jedno z najstarszych miast Albanii. Jego historia sięga aż V wieku p.n.e., a konkretniej 627 roku p.n.e.. To wtedy powstało Epidamnos, czyli greckie miasto założone przez dwa polis – Korynt i Korkyrę. Współrządzenie nie miało dobrych skutków, gdyż doprowadziło do konfliktu, który przerodził się w II wojnę peloponeską.
Około 220 r p.n.e. Epidamnos przejęli Rzymianie, który zmienili nazwę na Dyrrachium. Wtedy obecne tereny Durrës stały się ważnym ośrodkiem handlowym i wybudowano na nich m.in. termy, słynny do dziś amfiteatr czy wodociągi. Miasto stało się główną bazą przeładunkową rzymskim legionów na wschodnim wybrzeżu. Amfiteatr, będący miejscem walk gladiatorów, jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych w mieście. Obok amfiteatru warto zwrócić uwagę na Wenecką Wieżę oraz pozostałości murów miejskich, które przetrwały liczne trzęsienia ziemi.
Niestety, atrakcyjność lokalizacyjna tego miasta przyciągała coraz to nowych najeźdźców. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego przypadło Cesarstwu Bizantyjskiemu, później kolejno: ostrogotom, frankom, Słowianom, Normanom, Ostrogotom, ponownie Normanom i tak aż do 1272 roku, gdy Karol Andegaweński ogłosił miasto stolicą Księstwa Albanii. Jednak Durrës nie pocieszył się zbyt długo tytułem stolicy Księstwa Albanii, gdyż zostało ponownie odbite przez Serbów, następnie przez Republikę Wenecką, Turków osmańskich i w końcu trafiło do Imperium Osmańskiego.
Mało kto wie, że w 1912 roku, gdy Albania odzyskała niepodległość, to właśnie Durrës (dwa lata później w 1914 roku) stało się stolicą Albanii. Jednak izolacja miasta spowodowana reżimem komunistycznym wpłynęła negatywnie na jego znaczenie handlowe, co poskutkowało przeniesieniem stolicy do Tirany.

Jak dolecieć do Durrës? Loty z Polski
Nie ma bezpośredniego lotu do Durrës, ale lotnisko jest bardzo blisko. Po przybyciu na Międzynarodowy Port Lotniczy w Tiranie, Durrës znajduje się w odległości około 35 minut jazdy samochodem. Możesz skorzystać z taksówki, wynająć samochód lub skorzystać z autobusu, aby dostać się z lotniska do Durrës. My korzystamy z taksówek elektrycznych np.: Blue Taxi, Green Taxi, Durrës24 – łatwa rezerwacja przez WhatsApp i konkurencyjne ceny. Połączenia autobusowe znajdziesz na stronie lotniska ROZKŁAD JAZDY Z LOTNISKA
Jeśli chodzi o rezerwację lotów, to polecamy Ci porównanie cen i harmonogramów na stronach rezerwacyjnych, takich jak: Expedia, Skyscanner czy KAYAK, aby znaleźć najlepsze opcje lotów, które odpowiadają Twojemu harmonogramowi i budżetowi.

Pogoda w Durrës - kiedy warto lecieć?
Klimat śródziemnomorski sprzyja pięknej pogodzie o niemal każdej porze roku. Najbardziej polecamy Ci wypad od maja do października – wtedy czekają na Ciebie idealne warunki do plażowania i zwiedzania.
Więcej o pogodzie i innych przydatnych informacjach, które warto znać przed wizytą w Albanii zawarliśmy w naszym artykule: Albania – informacje praktyczne. Co warto wiedzieć?
Jakie są plaże w Durrës?
Plaża w Durrës jest piaszczysta, jednak niech nie zmylą Cię opisy złocistego rajskiego piasku. Kolor wody często przypomina ten z plaż nad Bałtykiem, choć w słoneczne dni i przy sprzyjających prądach może wydawać się nieco bardziej błękitna.
Mało kto wie, że w Durrës jest także kilka małych dzikich i kamienistych plaż, jak kamienista plaża w Durrës na wzgórzu Kallmi. Woda jest tam lazurowa i bardzo czysta. Plaże Albanii, szczególnie te mało znane, potrafią zachwycić!

Czy w Durrës jest czysta woda?
Będę szczera: woda w Durrës nie robi zbyt pozytywnego wrażenia. Muliste dno nie ma nic wspólnego z tym, co opisują biura podróży, twierdząc, że Durrës zachwyca krystalicznie czystą wodą idealną do kąpieli, nurkowania i innych aktywności wodnych. Dodatkowo, sztormy czasami wyrzucają na brzeg dużo glonów i traw morskich, w które zaplątują się śmieci z Morza Śródziemnego. Jednakże, nie musicie się o to martwić, ponieważ plaże przy hotelach są regularnie sprzątane. Mimo to, prawdą jest, że Albania ma zdecydowanie piękniejsze plaże, takie jak te w Zatoce Dafine.
Największym atutem Durrës, który mogą docenić rodziny z dziećmi, jest łagodne zejście do wody oraz wielokilometrowe promenady idealne na spacery.
Nie należy jednak opierać się wyłącznie na subiektywnych opiniach czy incydentalnych sytuacjach turystów. Zamiast tego warto zapoznać się z raportem European Environment Agency z 2023 roku, który dostarcza informacji o jakości wód kąpielowych na około 22 000 plażach i akwenach w Europie, w tym w Albanii. Raport dostępny jest tutaj: Stan wód kąpielowych w 2023 roku.

Ile kosztuje obiad w Durrës?
Obiad w Durrës nie powinien kosztować więcej niż 150 zł dla dwóch osób. Oczywiście są tańsze lokale, w których zapłacicie nawet połowę tej kwoty. Nie będę jednak rozpisywać się o tym w tym artykule, gdyż ze względu na to, że kuchnia albańska zachwyca swoją różnorodnością, a w Durrës znajdziesz mnóstwo kulinarnych atrakcji, napisałam o tym osobny artykuł! Tak naprawdę możesz zaplanować tutaj prawdziwy food tour, odwiedzając okoliczne winnice, agroturystyki oraz polecane restauracje. Zanim słabo ocenisz Durres koniecznie sprawdź mój wpis: Gdzie jeść i robić zakupy w Durrës? TOP 10
Noclegi w Durrës - gdzie warto spać?
Durrës oferuje szeroką gamę noclegów – od luksusowych hoteli z widokiem na morze po przytulne pensjonaty w centrum miasta. Najlepsze hotele w Durres są wyposażone w baseny, spa i inne udogodnienia, które podnoszą atrakcyjność pobytu.
- Luksusowe Hotele: Jeśli szukasz komfortu i wygody, warto rozważyć hotele takie jak Hotel Palace & Spa, White Hill czy Sol Tropikal Resort. Hotele te oferują doskonałe udogodnienia, w tym baseny, spa i dostęp do prywatnych plaż. Są idealne dla osób szukających relaksu i luksusu. Jeśli jednak wolisz spać w centrum polecamy Epidamn Boutique & Spa oraz Giulia Albergo.
- Hotele Średniej Klasy: Hotele takie jak Hotel Aragosta, Hotel Dyrrah zapewniają dobry stosunek jakości do ceny. Oferują czyste i komfortowe pokoje z podstawowymi udogodnieniami, które są odpowiednie dla rodzin i par.
- Hostele i Pensjonaty: Dla bardziej oszczędnych podróżników, hostele jak Vila Belvedere lub pensjonaty mogą być odpowiednią opcją. Oferują one proste, ale czyste zakwaterowanie blisko plaży i innych atrakcji.
- Apartamenty: Wynajem apartamentu może być dobrym wyborem dla grup lub rodzin, które potrzebują więcej przestrzeni i chcą mieć możliwość gotowania własnych posiłków. Airbnb lub Booking.com oferują szeroki wybór apartamentów w różnych lokalizacjach w Durrës. Osobiście polecam Ci: Wave Beachfront Apartments.
Ceny za nocleg w hotelu zależą od standardu i lokalizacji obiektu, ale generalnie Durrës jest znane z dobrej relacji jakości do ceny.
Jak dojechać do centrum Durrës z dzielnic hotelowych?

Jeśli jedziesz na wakacje do Albanii z polskim biurem podróży, to prawdopodobnie będziesz spać w jednej z dzielnic hotelowych (Plazh, Golem, Mali i Robit oraz Qerret, Spille i San Pietro). Większość firm oznacza te dzielnice hotelowe, jako Durrës, jednak musisz wiedzieć, że z niektórych nawet nie dojedziesz do centrum! Większość z nich to specjalnie stworzone miejsca z ofertą All Inclusive dla turystów, jednak z prawdziwą Albanią mają niewiele wspólnego.
Mam jednak świadomość tego, że mogłeś (-aś) zarezerwować swój pobyt wcześniej, dlatego podpowiem Ci, jak możesz się dostać do centrum Durrës z poszczególnych miejsc:
- dojazd do Durrës z dzielnicy Plazh: Jeśli zamieszkasz akurat w Plazh, to masz szczęście. Co chwila jeżdżą tu autobusy z głównej ulicy z palmami. Przystanki są dobrze widoczne. Bilet kupisz w autobusie u biletera, któremu musisz powiedzieć, gdzie jedziesz, żeby podpowiedział Ci, kiedy wysiąść.
- dojazd do Durrës z Golem: Wypatruj czerwonego autobusu! Jedzie on bezpośrednio do Durrës. Ewentualnie możesz wybrać inny autobus, który ma przesiadkę „pod Plepa” – to duży węzeł komunikacyjny, z którego dostaniesz się do większości miejscowości na południu Albanii.
- dojazd do Durrës z Mali i Robit: Możesz dojść pieszo do przystanku w Golem przy rondzie opisanego wyżej. Zajmie Ci to około 30 minut.
- dojazd do Durrës z Qerret: Także musisz skorzystać z przystanku zaznaczonego na mapie, jednak dojście w to miejsce zajmie Ci pieszo ponad godzinę. Skorzystaj lepiej z taksówki lub weź auto.
- dojazd do Durrës z San Pietro i Spille: Zła wiadomość, gdyż z hoteli takich jak Melia czy Blumare do Durrës dostaniesz się tylko taksówką lub wynajętym autem. I zajmie Ci to około godziny.
Co warto zobaczyć w Durres? Atrakcje, których nie możesz pominąć
Jeśli planujecie urozmaicić swoje wczasy w Durrës o zwiedzanie, to są tutaj obiekty turystyczne, które są warte odwiedzenia! Poniżej przedstawiam te, które sama polecam do zobaczenia w Durrës, a jeszcze niżej zrobiłam listę miejsc, które warto zobaczyć w okolicach, jeśli długość pobytu na to pozwala. 🙂 Jeśli planujesz krótki wypad do Albanii, w dowolnym okresie roku sprawdź nasz artykuł: City Break w Albanii – najważniejsze atrakcje na 3-dniowy pobyt, gdzie jako bazę noclegową wybrałam Durrës.
Rzymski amfiteatr z początku II wieku

Amfiteatr rzymski w Durrës to jeden z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków archeologicznych w Albanii, a jego historia i konstrukcja czynią go wyjątkowym świadkiem przeszłości tego regionu.
Został zbudowany w II wieku n.e. podczas panowania cesarza Trajana. W tamtym okresie był centralnym punktem życia kulturalnego i społecznego starożytnego Durrës, które wówczas nosiło nazwę Dyrrachium. Obiekt mógł pomieścić około 15 000–20 000 widzów. Jest to największy na Bałkanach amfiteatr o średnicy około 120 metrów i wysokości trybun około 20 metrów.
Jedną z unikatowych cech tego amfiteatru jest dobrze zachowana kaplica chrześcijańska z freskami, która została odkryta w jednej z galerii. Freski te, datowane na VI-VIII wiek, przedstawiają różne sceny biblijne i są jednymi z najstarszych chrześcijańskich fresków na terenie Albanii. Odkrycie kaplicy wewnątrz amfiteatru jest dowodem na wczesne przyjęcie chrześcijaństwa w regionie i na zmieniające się warunki religijne i społeczne w czasach późnego antyku.
Amfiteatr w Durrës był używany aż do IV wieku, kiedy to rozpoczął się jego stopniowy upadek, częściowo spowodowany trzęsieniami ziemi, które miały miejsce w średniowieczu. Na przestrzeni wieków został prawie całkowicie zakopany pod osadami, co utrudniało jego widoczność i doprowadziło do jego zapomnienia aż do ponownego odkrycia w latach 60. XX wieku. Co ciekawe, ruiny amfiteatru odkryto dopiero podczas kopania studni w 1966 roku.
Dziś amfiteatr jest otwarty dla zwiedzających, oferując unikalną możliwość spojrzenia na życie i kulturę starożytnego Rzymu. W Przyszłości mają rozpocząć się prace archeologiczne i konserwatorskie, mające na celu lepsze zabezpieczenie i udostępnienie tego zabytku, co pozwoli bardziej docenić jego historyczną wartość.
Wieża Wenecka

Wieża Wenecka w Durrës to jeden z najbardziej charakterystycznych i historycznych zabytków tego nadmorskiego miasta w Albanii. Wieża, znana również jako Wieża Tophane, pochodzi z czasów, gdy Durrës był pod panowaniem Wenecji, co miało miejsce w okresach od 1392 do 1501 roku.
Pełniła funkcję obronną jako część większych fortyfikacji miasta, mających chronić przed najazdami i inwazjami. Jej strategiczne położenie przy brzegu morza czyniło z niej kluczowy punkt obronny. Poza swoją funkcją obronną, wieża była również wykorzystywana jako magazyn prochu strzelniczego, co dodatkowo podkreśla jej militarne znaczenie.
Jedną z interesujących cech tej wieży jest to, że została zbudowana z użyciem kamieni pochodzących z ruin rzymskich budowli, które wcześniej znajdowały się w Durrës. To świadczy o długiej historii i warstwach kulturowych, które kształtowały to miasto przez wieki.
Dziś Wieża Wenecka jest popularnym miejscem dla turystów odwiedzających Durrës, oferując nie tylko wgląd w bogatą historię miasta, ale również zapewniając piękne widoki na Adriatyk. Jest to przestrzeń, która łączy wartość historyczną z atrakcyjnością turystyczną, będąc świadectwem wielowiekowych wpływów różnych kultur i mocarstw na Durrës.
Po renowacji w 2023 roku, Wieża Wenecka została przekształcona w muzeum, które przybliża zwiedzającym bogatą historię Durrës, sięgającą okresu, kiedy miasto było znane jako Dyrrahium. Muzeum wykorzystuje nowoczesne narzędzia, takie jak gogle VR i multimedialne instalacje, by atrakcyjnie prezentować dziedzictwo tego miejsca. Dzięki tym technologiom, odwiedzający mają możliwość nie tylko poznania historycznych faktów, ale również doświadczenia ich w interaktywny sposób, co pozwala na głębsze zrozumienie i zaangażowanie w przeszłość miasta. Dodatkowo, ze szczytu wieży, gdzie rozpoczyna się zwiedzanie rozciąga się malowniczy widok na miasto i Adriatyk, dodający uroku wizycie. Koszt wizyty w Wieży Weneckiej to około 6 euro.
Wielki Meczet

Wielki Meczet w Durrës jest wyjątkowy ze względu na swoją architekturę, która łączy elementy osmańskie z lokalnymi wpływami. Został zlecony do budowy przez króla Zoga I w 1931 roku na miejscu starszego meczetu z okresu osmańskiego. Po ukończeniu był największym meczetem w Albanii. Meczet charakteryzuje się prostokątnym planem i dużą kopułą centralną, która jest wspierana przez liczne mniejsze kopuły. Minaret meczetu, który wznosi się obok, jest wyraźnie widoczny i stanowi punkt orientacyjny w mieście.
W 1967 roku, podczas reżimu komunistycznego Envera Hoxhy, meczet został zamknięty, minaret zburzony, a budynek przekształcono w centrum młodzieżowe. Dodatkowo, w 1979 roku meczet został uszkodzony w wyniku trzęsienia ziemi. Dzięki wsparciu Międzynarodowej Islamskiej Organizacji Pomocy Światowej Ligi Muzułmańskiej meczet został odbudowany i ponownie otwarty dla wiernych w 1993 roku.
Wielki Meczet w Durrës znajduje się na Placu Wolności (Sheshi Liria), głównym placu miasta. Jest on odrębną budowlą od pobliskiego Meczetu Fatiha (znanego również jako Mały Meczet lub Stary Meczet), który pochodzi z 1502 roku.
Obecnie Wielki Meczet pozostaje aktywnym miejscem kultu i ważnym elementem bogatej historii miasta.
Muzeum Peeping Tourist

Peeping Tourists”, nowe muzeum w Durrës, otwarte w 2024 roku. Rzuca światło na historię turystyki w Albanii w czasach komunistycznych. Ekspozycja obejmuje zbiory artefaktów, broszur i pamiątek związanych z działalnością państwowej agencji turystycznej ALBTURIST. Atrakcją jest również mini-sala kinowa w bunkrze, gdzie prezentowany jest film dokumentalny o ograniczeniach i inwigilacji, jakie doświadczali turyści odwiedzający Albanię w tym okresie. To miejsce, które umożliwia zanurzenie się w przeszłość i zrozumienie, jak głęboko zakorzeniona była inwigilacja i manipulacja tego okresu. Zwiedzający mogą także zobaczyć wnętrze typowego albańskiego domu z tamtych lat oraz skosztować lokalnych przysmaków, takich jak gliko czy kawa po turecku. Cena biletu to około 4 euro.
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Durrës to jedno z największych muzeum w Albanii, skupiające się na bogatej historii regionu, która sięga czasów antycznych. Jest położone w pobliżu brzegów Morza Adriatyckiego i oferuje szeroki przekrój artefaktów, które rzucają światło na przeszłość tego historycznego miejsca.
Muzeum zostało założone w 1951 roku i od tego czasu gromadzi, konserwuje oraz eksponuje znaleziska archeologiczne z Durrës i okolic. Kolekcja muzeum zawiera przedmioty datowane od prehistorii, przez okres grecki i rzymski, aż po średniowiecze. Zbiory te obejmują ceramikę, biżuterię, monety, narzędzia, rzeźby oraz inne artefakty codziennego użytku, które oferują wgląd w życie dawnych cywilizacji, które zamieszkiwały ten obszar.
Obiekt jest sam w sobie zabytkiem, zaprojektowanym w stylu socrealistycznym, co dodaje mu uroku i jest odzwierciedleniem okresu, w którym został zbudowany. Dzięki swojej roli jako strażnika historii Durrës, muzeum odegrało kluczową rolę w zachowaniu dziedzictwa kulturowego Albanii, co czyni je istotnym miejscem dla każdego, kto chce zrozumieć historię i rozwój tej części Europy.
Aktualnie trwa remont, więc muzeum jest wyłączone ze zwiedzania.
Willa Króla Zogu

Willa Królewska w Durrës, znana także jako Willa Zogu, to zabytkowy obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1927 roku z przeznaczeniem na letnią rezydencję jedynego króla Albanii- Zoga I. Budowę zakończono dziesięć lat później, w 1937 roku. Architektonicznie, budynek wyróżnia się stylem racjonalizmu monumentalnego co oznacza, że jego architektura kładzie nacisk na symetrię, geometryczne formy i monumentalność, często używając klasycznych proporcji i form w nowoczesnym wydaniu. Dodatkowo jest usytuowany na wzgórzu, skąd rozpościerają się malownicze widoki na okolicę oraz Morze Adriatyckie.
Przez lata, willa pełniła różne funkcje. Po zniesieniu monarchii, stała się istotnym miejscem spotkań dla dygnitarzy z okresu komunistycznej Albanii, gościła takie postaci jak Nikita Chruszczow czy Jimmy Carter. Niestety, po rozruchach cywilnych w 1997 roku, obiekt znacznie podupadł, choć pierwotnie pełnił rolę symbolu narodowego bogactwa i elegancji.
Niedawno willa została otwarta dla zwiedzających, choć nie została przekształcona w muzeum w pełnym tego słowa znaczeniu. Obecnie można tam zobaczyć ślady dawnej świetności — mimo znacznych zniszczeń, pozostałości zdobionych kafelków czy elementów dekoracyjnych pozwalają wyobrazić sobie, jak imponujące było to miejsce w przeszłości. Wstęp do willi kosztuje 2 euro.
Z centrum można się tam dostać wyłącznie pieszo. Zawsze można też zamówić taksówkę. Ja jednak polecam Ci spacer, widoki po drodze wynagradzają trudy tej małej wspinaczki na miejskie wzgórze, a jak już będziesz w okolicy, koniecznie zaplanuj wizytę na punkcie widokowym Kulla e Rojës. Rozciąga się z niego widok na całe miasto.

Zwiedzaj Albanię z KakiTours
Odkryj autentyczne oblicze Albanii — jej słynne zabytki
i ukryte perełki, z dala od turystycznych tłumów
oraz sztucznych atrakcji!
Co warto zobaczyć w okolicy Durrës?
Albania ma naprawdę wiele pięknych miejsc, dlatego polecam urozmaicić Ci Twój pobyt o miejsca poza miastem. Mogłabym naprawdę długo rozpisywać się na temat innych punktów wartych odwiedzenia, ale polecę Ci moje TOP5, które osobiście uwielbiam i organizuje tam wycieczki!
Bezdroża Durres 4x4

Podczas wycieczki Jeep Safari po bezdrożach Durres odkryjecie zupełnie inne, nieznane oblicze tego regionu. Rozpoczniecie off-rodowym przejazdem wśród malowniczych plantacji oliwek, winorośli i plantacji tytoniu, gdzie znajdują się lokalne albańskie wsie. Tam, w domu naszych lokalnych przyjaciół, doświadczycie tradycyjnej kawy z kieliszkiem rakiji w stylu Avash-Avash, delektując się wolno płynącym czasem. Kolejnym punktem jest rodzinna Winnica Kokomani, gdzie poza degustacją nagradzanych win, skosztujecie lokalnych przysmaków z panoramicznym widokiem na region. Następnie przejedziecie trasami rajdu Rally Albania, docierając do pięknej plaży w Durrës, gdzie będzie czas na relaks i eksplorację podwodnego świata. Na koniec, razem z przewodnikiem przejdziecie się po centrum Durres, dzięki czemu poznacie to miasto z każdej strony: lokalnej, plażowej, gastronomicznej oraz miejskiej z jej zabytkami. To unikalna okazja, by zobaczyć mniej turystyczne, ale równie fascynujące oblicze Durres.
Kruja

To malownicze miasto znajduje się około 45 kilometrów od Durrës. Kruja jest znana przede wszystkim z zamku Kruja, który był twierdzą narodowego bohatera Albanii, Skanderbega, wojownika walczącego przeciwko imperium osmańskiemu. Możesz tu również odwiedzić Muzeum Skanderbega oraz tradycyjny bazar, na którym sprzedawane są rękodzieła i lokalne produkty. Zapraszamy Was na dwie nasze wycieczki z Durrës do miasta Kruja: Jezioro Bovilla i Kruja 4×4 oraz Tradycyjny Wieczór w Kruji. Podczas wieczoru w Kruji będziecie mieli okazję doświadczyć autentycznej kultury regionu, biesiadując przy dźwiękach tradycyjnego zespołu, który zaprezentuje śpiew i tańce regionalne. To prawdziwe przeżycie kulturowe, które na długo zapadnie Wam w pamięć, a lokalna kuchnia z pewnością zadowoli każde podniebienie.
Berat

Określane jako “miasto tysiąca okien”, Berat jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje osmańskie domy i piękne historyczne centrum. Berat znajduje się około dwóch godzin jazdy samochodem od Durrës i oferuje wspaniałe możliwości do zwiedzania i fotografowania.
Jako eksperci od Albanii, organizujemy wycieczki do tego malowniczego miasta przez cały rok. Nasz autorski program zwiedzania Beratu w godzinach popołudniowo-wieczornych stał się prawdziwym hitem. Podczas wycieczki poznasz życie lokalnych mieszkańców, będziesz miał okazję do tradycyjnej uczty w restauracji z zapierającym dech w piersiach widokiem oraz odkryjesz fascynujące historie opowiedziane przez naszego polskojęzycznego lokalnego przewodnika- Albańczyka. Popołudnie w Beracie z Kaki Tours.
Vlora

Vlora, znana również jako Wlora, to ważne miasto portowe położone na południu Albanii, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i Jońskiego. Jest to miejsce o bogatej historii, znane jako jedna z kolebek niepodległości Albanii – to właśnie tutaj w 1912 roku ogłoszono niepodległość kraju.
Vlora jest znana z pięknych plaż i klifów, które oferują niesamowite widoki na Morze Jońskie. Plaże takie jak Plazhi i Ri oraz Plazhi i Vjeter są popularnymi miejscami wypoczynku zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Najpopularniejszym miejscem we Wlorze jest zdecydowanie Półwysep Karaburun i Wyspa Sazan, gdzie organizowane są wycieczki z Durres. Rejs na Wyspę Sazan i Półwysep Karaburun z transportem z Durres.
Dla miłośników przyrody polecam pobliski Park Narodowy Llogara oferuje możliwość obserwacji dzikiej fauny i flory, a także spektakularne trasy trekkingowe prowadzące przez górskie krajobrazy.
Bovilla Lake

Jezioro Bovilla znajduje się na północy Albanii, niedaleko Tirany. Otoczone przez góry, to malownicze zbiornik wodny stanowi popularny cel wycieczek dla mieszkańców stolicy, oferując czystą wodę i spektakularne widoki, idealne dla miłośników natury i entuzjastów outdoorowych aktywności. Organizujemy tutaj wycieczkę, która łączy w sobie przygodę offrodową autami 4×4 z krótkim trekkingiem na punkt widokowy połączone z wizytą w historycznej Kruji, gdzie czeka nas tradycjna uczta oraz szał zakupów na bazarze. Jezioro Bovilla i Kruja 4×4 z Kaki Tours.
Świetny artykuł, zwłaszcza przed naszym zbliżającym się pobytem w Durres. Dziękuję za wskazówki i przechodzę do kolejnych!
dziękujemy za komentarz, zawsze miło wiedzieć, że korzystacie z naszych podpowiedzi 🙂
O super! Ja będę na początku sierpnia 🙂 miłego pobytu!
Fajny , szczery artykuł. Proszę podpowiedzieć: jesli nie Durres to która miejscowość blisko lotniska jest lepszym wyborem jak chodzi o czystą wodę i plażę i dojazd do innych miejscowości?
myślę, że już Golem prezentuje się lepiej- zwłaszcza jeśli chodzi o plaże. Warto rozważyć też zatokę Gjiri i Lalzit. Więcej o tym jaką miejscowość wybrać opisuje w tym artykule: https://kakitours.com/najlepsze-kurorty-w-albanii-moim-okiem-subiektywny-ranking/. Durres nie jest złym wyborem, ale nie jest to napewno “urocza” miejscowość. Ma swoje plusy i z tego powodu cały czas pozostaje NAJPOPULARNIEJSZYM kurortem w Albanii, czy to się podoba jego przeciwnikom czy nie 😉