Albania bezpieczeństwo

Czy w Albanii jest bezpiecznie? Opinia Polki mieszkającej w Albanii

300 słonecznych dni w roku, krystalicznie czysta woda morza Jońskiego i przepyszne śródziemnomorskie jedzenie – taki wizerunek w ofertach turystycznych ma Albania. Albania jednak często uchodzi za mało bezpieczne państwo, które może być ryzykowne w samotnych podróżach. Jak jest naprawdę? W tym artykule opowiem Ci szczerze o tym, czy w Albanii jest bezpiecznie. Omówię wszelkie zagrożenia wynikające z wyjazdu do tego kraju, a także podpowiem Ci kilka rzeczy, których nie przeczytasz w ulotkach biur podróży, a zdecydowanie ułatwią Twój urlop.

Czy Albania jest bezpieczna dla turystów?

Tak. Albania jest jak najbardziej bezpiecznym krajem.

Wiele mitów na jej temat jest pokłosiem okresu po upadku komunizmu w 1991 roku, gdyż w tamtym czasie rzeczywiście nie poleciłabym Ci podróży w tamte rejony. Następnie zawirowania, czy nawet wojna domowa, po upadku piramid finansowych w 1996 roku trwały długie miesiące osiągając punkt kulminacyjny w 1997 (Albańska Rewolucja Piramidalna – początek 6 listopada 1996 roku). Chwilę później rozpoczęły się zamieszki w Kosowie, w związku z wojną w sąsiedniej Jugosławii, po których do Albanii przybyło milion kosowskich azylantów uciekających do Albanii ze względu na prześladowania na tle religijnym. Ten okres wpłynął na rozpowszechnienie wizerunku jako kraju muzułmańskiego, w którym inni wyznawcy religii mieli nie czuć się bezpiecznie. Oliwy do ognia przypięcia Albanii łatki niebezpiecznego kraju dolała mafia, która bardzo długo rządziła krajem.

Ustabilizowanie takich chaotycznych struktur trochę trwało, co potwierdza fakt, że dopiero w 2010 Albańczykom zniesiono wymóg posiadania wizy do krajów europejskich. Ta decyzja oznaczała, że kraj został uznany za stabilny i bezpieczny dla turystów.

I taka do dzisiaj pozostała Albania – bezpieczeństwo turystów jest tutaj bardzo cenione, o czym zaraz się przekonasz7

bezpieczeństwo Albania Saranda

Bezpieczeństwo w Albanii a publiczna służba zdrowia

Nie występują zagrożenia chorobami innymi niż te, które mamy w Europie, dlatego wyjazdy do Albanii nie wymagają od Ciebie żadnych szczepień. Niemniej jeśli planujesz podróżować w sposób ultrabezpieczny, to polecam szczepienie przeciw tężcowi, które może okazać się przydatne w krajach mniej rozwiniętych. Jak to mówią „przezorny, zawsze ubezpieczony”. 🙂

W przypadku konieczności skorzystania z publicznej służby zdrowia musisz wiedzieć, że karta EKUZ nie działa w Albanii (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jednak Albania i Polska podpisały umowy o bezpłatnej pomocy medycznej. Albańskie szpitale państwowe są zobowiązane do udzielenia darmowej opieki zdrowotnej w charakterze podstawowym.

Z mojego wieloletniego doświadczenia w albańskiej turystyce mogę śmiało powiedzieć, że turyści są traktowani priorytetowo w publicznych szpitalach. Niemal zawsze są obsługiwani jako pierwsi i otrzymują pomoc od razu po wejściu do szpitala. Wynika to z tego, że albańskie władze bardzo starają się o rozwój turystyki w kraju, więc doświadczenia przybyłych obcokrajowców muszą być na jak najwyższym poziomie.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w Albanii – czy jest potrzebne?

Jeśli na bezpłatnym leczeniu nie uda Ci się utrzymać odpowiedniej pomocy lub sytuacja będzie wymagać usług w prywatnych klinikach, to bez ubezpieczenia musisz ponieść koszty samodzielnie. O ile wykup ubezpieczenia zdrowotnego na czas wyjazdu nie jest niezbędny, o tyle może Ci oszczędzić niepotrzebnego stresu (szczególnie jeśli zamierzasz przeprawiać się górami). Jeśli rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego najlepiej porównać oferty na niezależnym portalu. Wystarczy, że klikniesz w baner poniżej i możesz porównać wiele ofert w tym samym czasie, dlatego polecam Ci takie rozwiązanie.


Zwrócę Ci jednak uwagę na jedną istotną rzecz: turyści podróżujący z biurem podróży mają zazwyczaj wykupione obowiązkowe ubezpieczenie w ramach pobytu. Jednak na miejscu rezydenci często uważają, że nie obowiązuje ono w przypadku wycieczek fakultatywnych spoza oferty biura. NIE JEST TO PRAWDA. Jeśli firma oferująca wycieczki działa legalnie i jest zarejestrowana w Albanii, to wasze ubezpieczenie działa.

Wszystkie osoby, które decydują się na wycieczki fakultatywne w Albanii, z naszym biurem Kaki Tours mogą być spokojne, gdyż formalności mamy dopięte na ostatni guzik. Nie możemy jednak odpowiadać za inne firmy. Twoją szczególną uwagę powinno przykuć to, jeśli organizator wycieczki przyjeżdża autem nie na albańskich rejestracjach –wtedy to niemal pewne, że coś jest kombinowane, przepisy są łamane, a Twoje ubezpieczenie z biura podróży nie będzie działać.

wycieczki-w-albanii-bezpieczeństwo

Woda kranowa a bezpieczeństwo turystów w Albanii

Z pierwszym tematem dot. służby zdrowia dość mocno powiązana jest woda kranowa. Problemy żołądkowe u osób przyjeżdżających są dosyć częste. Pamiętaj: myj często ręce i nie pij wody z kranu, a w razie problemów podejdź do apteki po lokalne specyfiki i elektrolity.

W miejscowościach górskich jak Berat czy Kruja teoretycznie woda z kranu jest zdatna do bezpośredniego picia i Albańczycy mogą z niej w ten sposób korzystać (ja też tak robię), jednak mają oni zupełnie odmienną florę bakteryjną, więc nie polecam Ci brać z nich przykładu w pierwszych dniach pobytu w Albanii. Jeśli należysz do odważnych, to próbuj, ale wybierz wodę przegotowaną.

Albania – bezpieczeństwo na plaży

bezpieczeństwo plaża w Albanii

Kultura plażowania jest tu całkowicie odmienna niż w Polsce. Ratownik na plaży w Albanii to rzadkość. Na niektórych są czasem komunikaty o stanie morza czy badań wody na obecność e-coli, jednak ogólnie jest tu sporo „dzikich” miejsc.

W mojej ocenie największym zagrożeniem na plaży w Albanii mogą być motorówki. Jeśli plaża nie jest zabezpieczona bojkami, to warto zachować ostrożność.

Zwróć także uwagę na jeżowce, które uwielbiają okolice kamienistej Albańskiej Riwiery, Półwyspu Karaburun czy wzgórza Kallmi w Durres.

Albania – bezpieczeństwo w górach

bezpieczeństwo w Albańskich górach

To, co piękne bywa i szalenie niebezpieczne. Tak też jest w przypadku albańskim gór. Zdecydowanie nie polecam Ci przemierzać wysokich gór albańskich samemu (lub samej). Zdecydowanie lepiej robić to z miejscowym przewodnikiem i nie zbaczać z wytyczonych dróg i szlaków.

Alpy Północnoalbańskie, zwane górami Przeklętymi, nie mają dobrze wyznaczonych turystycznych szlaków- poza najpopularniejszymi trasami. Co prawda, powstają mapy z tego regionu, jednak oznaczenie ma się nijak do znanego nam z polskich gór. Jeśli zmierzasz pochodzić po górach bez schodzenia do dolin z guesthousami, to weź ze sobą namiot, kompas i dużą ilość jedzenia.

Albania nie ma odpowiednika polskiego GOPR-u, jednak istnieją oddziały ratunkowe:

  • Albańskie Centrum Poszukiwawczo-Ratownicze w strukturach Ministerstwa Obrony
  • Szybkie Siły Interwencyjne w ramach Policji
  • Policja alpinistyczna w ramach Szybkich Sił Interwencyjnych powstała w 2022 roku.

W razie pomocy należy dzwonić na nr alarmowy 112.

Czy w albańskich górach napadną Cię wartownicy plantacji konopii?

Przyznam szczerze: mnie ta informacja rozśmieszyła. W Internecie możesz przeczytać, że podróżowanie autem lub przechadzając się po albańskich górach możesz spotkać uzbrojonych wartowników pilnujących plantacji konopi. Może i spotkasz, ale jak znajdziesz wehikuł czasu i przeniesiesz się co najmniej 15 lat wstecz 😉 

Aktualnie rząd bardzo dokładnie przeszukuje tereny górskie, wykorzystywane są drony, a plantacje przeniosły się do podziemnych kontenerów. Albania jest oficjalnym kandydatem do UE, więc takie historie należą już do przeszłości, ponieważ rząd od wielu lat pracuje nad naprawieniem tego wizerunku.

Albania – bezpieczeństwo na drodze

jazda autem po Albanii bezpieczeństwo

Tak jak Ty przyjeżdżając do Albanii musisz posiadać ważny dowód osobisty, tak i w przypadku samochodu wymagane jest posiadanie dowodu rejestracyjnego. Albania uznaje zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy, podobnie jak w Polsce konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC, aby poruszać się po albańskich drogach. Pamiętaj by przed wyjazdem zgłosić się do swojego ubezpieczyciela po “zieloną kartę”, która powinna zostać wydana  za darmo. 

A jak wygląda bezpieczeństwo w Albanii, jeśli jest się kierowcą? No cóż … podróżując autem po Albanii, musisz nieco zmienić kulturę jazdy. Albańczycy mają tendencję do wymuszania pierwszeństwa przejazdu, zatrzymywania się na rondzie, nierespektowania świateł sygnalizacyjnych czy parkowania w nieoznaczonych miejscach. Zastosowanie przepisów drogowych jest u nich w praktyce dość rzadkie. Sporym zagrożeniem mogą być także nieoznakowane przeszkody (np. otwarta studzienka), uszkodzona droga czy zwierzęta, które często chcą się przywitać w najmniej oczekiwanym dla kierowcy momencie.

Podróż samochodem po Albanii może być nieco stresująca, jednak musisz wiedzieć, że statystyki bezpieczeństwa są podobne jak w Polsce. Na 1 mln osób ofiar śmiertelnych jest około 63.

Parkowanie w Albanii

Należy pamiętać, że w sezonie regiony turystyczne są oblegane przez obcokrajowców. Jeżdżąc samochodem w większych miastach, parkuj wyłącznie na oznaczonych miejscach,a w dużych miastach wybieraj pozostawianie auta na strzeżonych parkingach, by uniknąć mandatu lub porysowania.

Wynajęcie auta w Albanii

Najpierw zobacz „na własną rękę”, jak się jeździ po Albanii, a później planuj podróż. 🙂 Jeśli zdecydujesz się wynająć samochód, to koniecznie sprawdź oferowane ubezpieczenie. Samo ubezpieczenie OC może nie być wystarczające, dlatego radzę dokupić ubezpieczenie kosztów naprawy AC w firmie wynajmującej samochody, większość renomowanych wypożyczalni ma je w swojej podstawowej ofercie.

Zwierzęta a bezpieczeństwo w Albanii

albańskie kozy na drodzie - czy w albanii jest bezpiecznie

W Albanii żyją niedźwiedzie, wilki, rysie jednak prawdopodobieństwo ich spotkania jest nikłe. Zwierzęta, z którymi turyści mogą mieć styczność, to węże, meduzy, jeżowce.

W morzu miałabym się na baczności, ponieważ latem można pływać między meduzami. Nie należą one do dużych, ale ich poparzenie może być bolesne szczególnie dla małych dzieci (nie jest groźne, trochę jak pokrzywa).

Jeżowce preferują kamieniste dno, dlatego na kamienistych plażach lepiej mieć ze sobą buty do wody. 

Węże lubią się wygrzewać na skałach, w suchych trawach, dlatego nie spotkacie ich raczej w okolicach hoteli ani w miastach, ale na szlakach jest spore prawdopodobieństwo napotkania tych gadów. Węże są najbardziej aktywne rano i wieczorem. Zachowałabym szczególną ostrożność w czasie pieszych wędrówek poza miastem. Należy pamiętać, że w Albanii występują jadowite węże i żmije jak np. żmija nosoroga (najgroźniejsza w Europie), żmija zygzakowata, wąż koci, żmija łąkowa.

Czy kobiety w Albanii są bezpieczne?

jak się ubrać w albanii
Jak widzisz, przechadzając się po Albanii wcale noszę burki. 🙂

Jak widać na powyższym zdjęciu – żyję i mam się dobrze. I to bez burki.

Albania jest krajem bezpiecznym dla kobiet. Nie jest to – wbrew powszechnej opinii – kraj muzułmański. To prawda, że Islam jest religią główną, jednak Albania ma bardzo liberalne podejście do kwestii wiary, o czym świadczy m.in. fakt, że jest również jedynym krajem na świecie, gdzie oficjalnie obchodzi się święta wszystkich trzech wyznawanych religii: muzułmańskiej, prawosławnej oraz katolickiej.

Czy w Albanii kradną?

Statystyki dla Albanii dotyczące zbrodni, kradzieży, morderstw są poniżej lub średnio europejskie. W sezonie letnim trzeba oczywiście uważać na kieszonkowców, szczególnie w miejscach mocno zagęszczonych.

Albania – zagrożenia dla turystów

Jak widzisz, Albania jest bezpiecznym krajem. Możesz spokojnie przekroczyć granicę bez obaw o swoje życie. 🙂 Niemniej, jak wszędzie, warto wiedzieć o zagrożeniach wynikających z tutejszej kultury (w szczególności kultury jazdy) oraz naturalnych uwarunkowań terenu.

  1. Problemy żołądkowe – Twoje wymarzone wakacje w Albanii mogą zostać przerwane, jeśli zdecydujesz się napić wody z kranu, która jest raczej na niskim poziomie.
  2. Luźno interpretowane przepisy drogowe – frywolność w albańskiej jeździe samochodem może być pewnym zagrożeniem dla turystów, którzy lubią porządek na drodze.
  3. Słaby serwis samochodowy – jeśli chcesz zaplanować swoją podróż samochodem, to weź pod uwagę to, że serwis samochodowy (nawet znanych marek) jest tutaj na dość średnim poziomie.
  4. Nieoznakowane szlaki górskie – powodują naturalne zagrożenia wynikające ze stromych zboczy górskich.

Brak ratowników na plaży – często piękne plaże są pozbawione osoby nadzorującej, dlatego w wodzie należy zachować ostrożność, a na leżakach nie polecam zostawiać bez opieki wartościowych przedmiotów.

Trzęsienia ziemi w Albanii

bezpieczne miasto w Albanii

Albania, a właściwie całe Bałkany, to rejon aktywny sejsmicznie, w których dwie mniejsze płyty tektoniczne będące częścią płyty euroazjatyckiej: adriatycka i egejska nachodzą na siebie. Przyjeżdżając tutaj trzeba mieć to na uwadze.

Trzęsienia zdarzają się często, nawet codziennie, zazwyczaj są o małej sile i w ogóle ich nie czuć.

Ostatnie mocne trzęsienie (6.4 w skali Richtera) miało miejsce w 2019 roku z epicentrum w okolicach Durres, wtedy też wiele budynków w okolicy Durres zostało zniszczonych lub ich struktura została mocno naruszona.

Czy Albanię trzeba zwiedzać w towarzystwie lokalnego przewodnika?

Bezpieczeństwo w Albanii jest na naprawdę wysokim poziomie, więc nie musisz wynajmować lokalnego przewodnika. Moim zdaniem jest to jednak koniecznie, jeśli zamierzasz przemierzać wysokie góry, gdyż wspomniane wielokrotnie nieoznaczone szlaki, mogą być zagrożeniem.

Bezpieczeństwo w Albanii – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł szczegółowo omówił dla Ciebie temat bezpieczeństwa w Albanii. Moim zdaniem wyjazd w te regiony naprawdę nie jest obarczony żadnym ryzykiem. Albańczycy są serdeczni, ciekawi i otwarci na obcokrajowców, a przy tym często bezinteresowni. Jeśli zamierzasz podróżować samodzielnie, to nie obawiaj się mieszkańców, gdyż ich „szukanie towarzystwa” zazwyczaj nie wynika z pobudek ekonomicznych.

Dla mnie (i może również dla Ciebie!:)) tematem jest kwestia bezpieczeństwa w Albanii na co dzień. To istotne, gdy rozważasz zamieszkanie w tym kraju lub prowadzenie tutaj działalności gospodarczej. Musisz wiedzieć, że Albania nie jest wolna od przestępczości zorganizowanej. Jest wręcz słynna z działalności albańskiej mafii i nielegalnych uprawy konopi.

Jednak działalność tych grup nie polega na bieganiu z bronią po ulicy. Czasy, kiedy słynny Lazaret był europejską stolicą marihuany minęły. Współczesna mafia albańska, to „biznesmeni” z kontaktami na wysokich szczeblach. Trzeba pamiętać, że korupcja w Albanii jest głęboko zakorzeniona. Dodatkowo często pieniądze pochodzące z takich działalności są inwestowane w turystkę, dlatego wizerunek musi pozostać nieskazitelny.

Jeśli interesuje Cię ten temat polecamy świetną rozmowę Dział Zagraniczny z Małgorzatą Rejmer „Co Albania zrobi ze swoja marihuana” https://dzialzagraniczny.pl/2023/02/co-albania-zrobi-ze-swoja-marihuana/.

To tyle z mojej strony! Mam nadzieję, że artykuł Ci się podobał i przekonał Cię, że Albania jest krajem bezpiecznym dla turystów. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub odmiennych spostrzeżeń, koniecznie napisz komentarz! Chętnie rozwieję obawy lub ustosunkuję się do innego spojrzenia na ten piękny kraj.

One thought on “Czy w Albanii jest bezpiecznie? Opinia Polki mieszkającej w Albanii”

  1. Dobry i ciekawy wpis. W czasie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie tu zaglądał, by przejrzeć nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Recent Posts