Jaka jest waluta w Albanii i gdzie ją kupić?

jaka jest waluta w albanii

Wybierasz się do Albanii, a nie wiesz, jaką walutę zabrać i gdzie ją zakupić? Możesz na nas liczyć! Ten kraj to nasz drugi dom, dlatego chętnie pomożemy Ci w takich dylematach. W artykule, odpowiemy na pytanie, jaka waluta w Albanii jest używana oraz gdzie ją zakupić, by uniknąć podwójnego przewalutowania.

Aktualna waluta w Albanii – lek albański

Oficjalną walutą obowiązującą w Albanii jest lek albański (ALL).
1 lek to 100 qinderek
Ze względu na inflację obecnie najniższym nominałem jest 5 lek.

Historia leków albańskich

Lek albański został wprowadzony w 1926 roku za rządów Ahmeda Zogu. W czeluściach internetu możesz znaleźć informację o tym, że etymologia nazwy albańskiej waluty wiąże się z Lekiem Dukagjiniem – książę albański, który walczył u boku Skanderbega przeciw Turkom w XVI wieku i był autorem słynnych kodeksów prawa zwyczajowego Kanun.

Inna wersja sugeruje, że lek albański swoją nazwę zawdzięcza Aleksandrowi Wielkiemu. Jego albańskie imię jest skracane do Leka. I co ważniejsze: pierwsza moneta z nominałem 1 lek albański przedstawiała właśnie jego.

Jaką walutę zabrać do Albanii?

Do Albanii warto zabrać euro, dolary lub funty. Wymiana złotówek jest niemal niemożliwa. Najlepiej sprawdzi się euro, ponieważ nawet jeśli go nie wymienimy, będziemy mogli w euro zapłacić.

jaka walutę zabrać do albanii

Jaką walutą płacić w Albanii?

Najlepszym rozwiązaniem jest albański lek, jednak w dużych miastach możesz też płacić w euro. Warto jednak zważać na kurs wymiany, gdyż może być on niekorzystny. Co więcej, reszta najczęściej wydawana jest w lekach i to (+/-) po obowiązującym kursie. Jeśli poprosicie sprzedawcę o resztę w euro, to najprawdopodobniej wyda Wam w tej samej walucie. Jednak mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest płacenie w Albanii walutą lokalną, gdyż przy płatności w euro sprzedawca zaokrągla końcówki na naszą niekorzyść. Łatwo również o pomyłkę przy obliczaniu reszty.

Wyjątkiem są ceny podane w euro np.: płatność za wycieczki, apartamenty, wynajem samochodu.

Wymiana waluty w Albanii – gdzie opłaca się kupić albańskie leki?

Wymianę walut w Albanii możesz dokonać w:

 • kantorze,
 • banku,
 • hotel
 • każdym sklepiku (np. w Golem, gdzie nie ma oficjalnych kantorów),
 • u cinkciarza (starsi panowie stoją w centrum z plikiem pieniędzy w ręce, czasami mogą mieć lepszy kurs niż w kantorze!).

Najbardziej opłacalną opcją jest wymiana waluty w kantorze w centrum miasta i u cinkciarza. Choć druga opcja może brzmieć mało bezpiecznie, to nie znamy osób, które miałyby problem podczas takiej transakcji.

Jaki jest kurs wymiany leków albańskich?

Pytanie pułapka, gdyż – jak wiadomo – kurs wymiany waluty jest zmienny. W grudniu 2023, czyli w miesiącu powstania artykułu, wygląda on w następujący sposób:

 • waluta Albanii przelicznik na zł – 1 zł to 23,39 albańskie leki
 • waluta Albanii przelicznik na euro – 1 euro to 101,23 albańskie leki
 • waluta Albanii przelicznik na dolary – 1 dolar to 92,94 albańskie leki
 • waluta Albanii przelicznik na funty – 1 funt to 118,02 albańskie leki
waluta albanii lek albański w banknotach

Czy w Albanii można płacić kartą?

Co ciekawe, płatność kartą nie jest powszechna w Albanii. Musisz się przygotować na to, że w wielu miejscach jedyną możliwością będzie gotówka.

Terminale płatnicze są coraz powszechniejsze, bankomatów jest coraz więcej, ale… przekonanie, że w Albanii karta wystarczy jest po prostu błędne. Przy płatności kartą zazwyczaj nie jest pobierana dodatkowa prowizja, należy jednak pamiętać, że nastąpi przewalutowanie ze złotówek czy euro na leki, gdyż konto jest złotówkowe lub euro, a płatność w lekach.

Revolut – nowoczesne płatności w Albanii

Poruszając temat, czym płacić w Albanii, nie możemy pominąć opcji Revolut! To prosta aplikacja mobilna, która pozwoli Ci na szybkie płatności i wymianę waluty w Albanii w kursie międzybankowym. Z poziomu smartfona możesz szybko wymienić posiadane pieniądze na albański lek (albanian lek) i to po kursie, którego nie dostaniesz w powszechnych kantorach, hotelach, restauracjach czy nawet u cinkciarza.

I choć podtrzymujemy zdanie, że do Albanii warto zabrać gotówkę w postaci zagranicznej waluty (euro, dolary czy funty), to Revolut jest dobrym rozwiązaniem uzupełniającym. Za pośrednictwem aplikacji możesz bez problemu płacić w krajach z niemal całego świata. Niezależnie od tego, czy na Twojej mapie podróży jest Albania, czy też wakacje w bardziej egzotycznym kraju, Revolut pozwoli Ci wymieniać środki po najkorzystniejszym kursie i nie pobierze za to wysokiej opłaty manipulacyjnej.

Nic dziwnego, że w ostatnich latach stał sią on tak popularnych rozwiązaniem wśród podróżników. Sami z niego korzystamy i wolimy go znacznie bardziej niż wizyty w zagranicznych czy polskich kantorach.

Bankomaty w Albanii

Nasza porada jest prosta: unikaj bankomatów w Albanii. Przy wypłacaniu środków zostanie pobrana prowizja w wysokości od 300 do 800 leków.

Większość bankomatów wypłaca albańskie leki, niektóre bankomaty sieci bankowych, np. San Paulo czy Credins, dają możliwość wybrania euro.

Jak wygląda lek albański?

Od 1926 roku lek albański parokrotnie zmieniał swój wygląd. Obecny projekt waluty Albanii pochodzi z połowy lat 90.

W obiegu są zarówno starsze, jak i nowsze banknoty (wprowadzone w 2019 roku). Właśnie dlatego albańskie leki mogą nieco różnić się od siebie. Nowsza wersja ma intensywniejsze kolory i nieco inny design. Jedynym nominałem, który występuje wyłącznie po ostatnich modyfikacjach jest 200 leków albańskich.

W jakich nominałach możesz kupić walutę w Albanii?

Jak niemal w każdym kraju walutę Albanii możesz zakupić w monetach lub banknotach.

Monety leków albańskich

Monety leków albańskich występują w następujących nominałach:

 • 1 lek – nominał, który nie ma prawie żadnej wartości. W przeliczeniu na polską walutę są to zaledwie 4 grosze. Na rewersie ukazany jest pelikan kędzierzawy – ptak, którego możesz zobaczyć na albańskim wybrzeżu od wysokości Vlory do Szkodry, gdzie zachowały się liczne laguny.
 • 5 leków albańskich (lekë) – na rewersie przedstawiony jest dwugłowy orzeł, symbol Albanii widniejący na fladze.
 • 10 leków albańskich (lekë)- na rewersie przedstawiono twierdzę w Beracie. Miejsce bardzo dobrze znane na mapie turystycznej Albanii. Cała część zabytkowa Beratu, czyli twierdza, dzielnica Gorica oraz Mangalem są wpisane na listę UNESCO.
 • 20 leków albańskich (lekë)– na rewersie ukazany został starożytny statek Liburna użytkowany przez jedno z iliryjskich plemion zamieszkujących tereny Dalmacji, następnie został zaadaptowany przez starożytnych Rzymian.
 • 50 leków albańskich (lekë) – na rewersie mamy iliryjskiego króla Gentiosa żyjącego w II w. p.n.e.
 • 100 leków albańskich (lekë) – moneta wprowadzona w 2000 roku, wcześniej funkcjonowała wersja papierowa przedstawiająca Fana Noliego – premiera Albanii w latach 20’, biskupa prawosławnego, działacza niepodległościowego. Obecnie na 100 lekach ukazana jest iliryjska królowa Teuta, która w III w. p.n.e. dała się we znaki Rzymowi z powodu piractwa, którym się trudniła.

Banknoty leków albańskich

Waluta w Albanii dostępna jest także a banknotach. Banknoty leków albańskich możesz kupić w aż 6 nominałach:

 • 200 leków albańskich (lekë) – na awersie przedstawiono Naima Frashëri, czołowego przedstawiciela okresu Odrodzenia Narodowego, narodowego poetę, którego fragment poematu jest widoczny na banknocie. Jest to wers, którego albańskie dzieci uczą się w szkole na pamięć.
 • 500 leków albańskich (lekë)– na awersie ma Ismaila Qemali, kolejnego ważnego działacza Okresu Odrodzenia, pierwszego premiera niepodległej Albanii. Na rewersie ukazano budynek, w którym podjęto decyzję o niepodległości, oraz telegraf, który posłużył do przekazania wiadomości o utworzeniu niepodległej Albanii.
 • 1000 leków albańskich (lekë) – na awersie przedstawiony jest kościół katolicki z Vau Dejës oraz Pjetër Bogdani – duchowny, ojciec albańskiej prozy, autor pierwszego długiego utworu zachowanego w języku albańskim (Çeta e profetëve).
 • 2000 leków albańskich (lekë)– banknot wprowadzony do obiegu w 2008 roku przedstawia iliryjskiego króla Gentiosa . Na rewersie są starożytny teatr w Butrincie oraz kwiat gentiany (goryczka), który ma podobno lecznicze właściwości.
 • 5000 leków albańskich (lekë) – do 2021 r. był to najwyższy nominał w obiegu. Na awersie przedstawiono bohatera narodowego Jerzego Kastriotę, zwanego Skanderbegiem, jedna z najważniejszych postaci w historii Albanii. Na rewersie widoczne są: twierdza w Krui – centrum dowodzenia Skanderbega, charakterystyczny hełm Skanderbega ozdobiony głową kozy z dwoma rogami oraz pomnik Skanderbega, który od 1968 roku znajduje się w centrum Tirany.
 • 10 000 leków albańskich (lekë) – banknot wprowadzony do obiegu w 2021 r. przedstawia Aleksandra Stavre Drenova – autora słów albańskiego hymnu. Na rewersie pokazano albańska flagę, gramofon z tubą, linię melodyczną hymnu oraz dwa pierwsze wersety hymnu. To najwyższy nominał, w jakim jest dostępna waluta w Albanii.

Jaką walutę zabrać do Albanii i jak płacić? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że waluta w Albanii nie ma już przed Tobą tajemnic! Jeśli interesują Cię inne informacje na temat wakacji w tym wyjątkowym kraju – chcesz np, dowiedzieć się, czy musisz zabrać paszport, czy wystarczy dowód osobisty – koniecznie przeglądnij nasze pozostałe artykuły. Od lat mieszkamy w Albanii, dlatego wszystkie informacje, które znajdziesz na naszym blogu są uaktualnione.

A jeśli chcesz uatrakcyjnić swoje wakacje o ciekawe wycieczki w Albanii, możesz na nas liczyć! Organizujemy wypady z polskim przewodnikiem, które dostarczą Ci mnóstwo ciekawostek, i są w bardzo konkurencyjnych cenach, które nie obciążą Twojego portfela!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Recent Posts